Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próby kwalifikacyjne MMP

Wojska lądowe, Wojska specjalne, Przemysł zbrojeniowy, 17 października 2018

Między 25 sierpnia a 22 września w Dżibuti, personel STAT (Section Technique de l’Armée de Terre – Wydziału Technicznego Francuskich Wojsk Lądowych), francuskiej DGA (Direction Générale de l’Armement – Agencji ds. zamówień obronnych) i koncernu MBDA przeprowadziły próby przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP (Missile Moyenne Portée). Ich celem było sprawdzenie możliwości eksploatacji MMP w warunkach półpustynnych.

Próbne odpalenie MMP z łodzi półsztywnej ECUME / Zdjęcie: MO Francji

W ramach prób wykonano dziewięć odpaleń – wszystkie pociski trafiły w cel. Wyniki potwierdziły niezawodność MMP w klimacie gorącym, a także jego osiągi w scenariuszach operacyjnych. Dwa odpalenia zostały wykonane przez żołnierzy Fusiliers Marins i Commandos Marine z łodzi półsztywnej ECUME (l’Embarcation Commando à Usage Multiple Embarquable). Pierwszy strzał oddano do celu na lądzie, a drugi do celu morskiego. MMP to pierwszy ppk, który może być odpalany z łodzi ECUME.

W Dżibuti francuskie siły zbrojne mają niezbędne do ćwiczeń warunki klimatyczne podobne do tych, jakie panują w obecnych strefach ich zaangażowania w pasie Sahel–Afryka Subsaharyjska. Wyniki prób w klimacie gorącym umożliwiają wprowadzenie MMP nadchodzących tygodniach do uzbrojenia jednostek działających w ramach operacji Barkhane (MBDA proponuje Polsce Enforcera , 2018-10-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.