Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Euronaval 2018: Morski MMP

Imprezy branżowe, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 26 października 2018

Podczas targów Euronaval 2018 koncern MBDA ujawnił więcej informacji o niedawnych testach użycia przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP (Missile Moyenne Portée), w tym prób w środowisku morskim.

Podczas Euronaval 2018 przeciwpancerny pocisk kierowany MMP prezentowano na specjalnej podstawie montowanej na łodzi półsztywnej Zodiac Hurricane / Zdjęcie: Michał Jarocki

Testy użycia przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP przeprowadzono w sierpniu i wrześniu w Dżibuti. Scenariusz zakładał dokonanie dziewięciu odpaleń MMP, w tym dwóch z pokładu łodzi półsztywnej ECUME (l’Embarcation Commando à Usage Multiple Embarquable) przeciwko celom lądowym i morskim (Próby kwalifikacyjne MMP, 2018-10-17).

Jednym z celów niedawnych testów było potwierdzenie możliwości użycia MMP w środowisku morskim. Według producenta pocisk jest przystosowany do odpalania z różnych platform nawodnych, począwszy od szybkich łodzi półsztywnych, na których wyrzutnia MMP montowana jest na specjalnej podstawie, aż po większe okręty, w tym np. patrolowce i korwety. W tym drugim przypadku niezbędne będzie użycie nadal opracowywanej wyrzutni wyposażonej w cztery kontenery startowe, której montaż nie będzie jednak wymagał penetracji pokładu.

W ocenie producenta przystosowanie MMP do użycia w środowisku morskim nie będzie wymagało wprowadzenia istotnych zmian konstrukcyjnych. Pewnym wyzwaniem może być np. zabezpieczenie pocisku i wyrzutni przed negatywnym oddziaływaniem zasolonej wody morskiej. Podobnie jak w odmianie lądowej, która jest eksploatowana przez Armée de Terre (wojska lądowe Francji) do blisko roku (Pierwsze MMP dla Francji, 2017-12-01), gwarantowany przez producenta skuteczny zasięg użycia pocisku wynosi ok. 4 km. Przedstawiciele MBDA przyznają jednak, że w rzeczywistości możliwe jest niszczenie także bardziej oddalonych celów, nawet na dystansie ponad 5 km. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.