Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Euronaval 2018: Morski MMP

Imprezy branżowe, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 26 października 2018

Podczas targów Euronaval 2018 koncern MBDA ujawnił więcej informacji o niedawnych testach użycia przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP (Missile Moyenne Portée), w tym prób w środowisku morskim.

Podczas Euronaval 2018 przeciwpancerny pocisk kierowany MMP prezentowano na specjalnej podstawie montowanej na łodzi półsztywnej Zodiac Hurricane / Zdjęcie: Michał Jarocki

Testy użycia przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP przeprowadzono w sierpniu i wrześniu w Dżibuti. Scenariusz zakładał dokonanie dziewięciu odpaleń MMP, w tym dwóch z pokładu łodzi półsztywnej ECUME (l’Embarcation Commando à Usage Multiple Embarquable) przeciwko celom lądowym i morskim (Próby kwalifikacyjne MMP, 2018-10-17).

Jednym z celów niedawnych testów było potwierdzenie możliwości użycia MMP w środowisku morskim. Według producenta pocisk jest przystosowany do odpalania z różnych platform nawodnych, począwszy od szybkich łodzi półsztywnych, na których wyrzutnia MMP montowana jest na specjalnej podstawie, aż po większe okręty, w tym np. patrolowce i korwety. W tym drugim przypadku niezbędne będzie użycie nadal opracowywanej wyrzutni wyposażonej w cztery kontenery startowe, której montaż nie będzie jednak wymagał penetracji pokładu.

W ocenie producenta przystosowanie MMP do użycia w środowisku morskim nie będzie wymagało wprowadzenia istotnych zmian konstrukcyjnych. Pewnym wyzwaniem może być np. zabezpieczenie pocisku i wyrzutni przed negatywnym oddziaływaniem zasolonej wody morskiej. Podobnie jak w odmianie lądowej, która jest eksploatowana przez Armée de Terre (wojska lądowe Francji) do blisko roku (Pierwsze MMP dla Francji, 2017-12-01), gwarantowany przez producenta skuteczny zasięg użycia pocisku wynosi ok. 4 km. Przedstawiciele MBDA przyznają jednak, że w rzeczywistości możliwe jest niszczenie także bardziej oddalonych celów, nawet na dystansie ponad 5 km. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.