Amerykańska piechota morska poszukuje nowego modelu kolby o regulowanej długości, która ma zastąpić standardową kolbę stałą w karabinkach M16A4.
Konserwatywny amerykański Korpus Piechoty Morskiej (USMC), którego podstawowym uzbrojeniem pozostaje nadal, mierzący równo metr długości, 5,56-mm karabinek automatyczny M16A4, podjął decyzję o zastąpieniu stałej kolby tej broni nową, o regulowanej długości. W przeciwieństwie do wojsk lądowych (US Army) oraz sił powietrznych (USAF), które przezbrajają się w skrócone karabinki M4 z 368-mm lufami, marines nadal zdecydowani są używać broni z lufą mierzącą 508 mm. Wymiana kolby ma pozwolić na skrócenie długości całkowitej M16A4, jak również umożliwienie strzelcowi dostosowania długości kolby do swoich potrzeb. Dotyczy to szczególnie możliwości jej skrócenia, gdy żołnierz ubrany jest w kamizelkę kuloodporną na przykład MTV, bowiem szerokość osłony balistycznej utrudnia poprawne złożenie się z broni ze stałą kolbą.
Piechota morska zastanawiała się nad tą zmianą od kilku lat, jednak podjęła ten krok dopiero teraz, gdy zdecydowano się pozostawić długi M16 w służbie i wprowadzić wraz z nim do uzbrojenia dodatkowe akcesoria - zespoły szyn montażowych, nowe celowniki optyczne i optoelektroniczne, wskaźniki i podświetlacze laserowe. Zgodnie z obecnie podpisanymi kontraktami USMC spodziewa się do końca roku 2013 dostaw 126 tysięcy M16A4 produkowanych przez FN Manufacturing i do końca 2011 82 tysięcy dostarczanych przez Colt Defense.
USMC ogłosiło zapytanie o informacje dotyczące kolby o regulowanej długości, która ma zastąpić dotychczasową, stałą, mierzącą 279 mm. Nowa kolba ma być w pełni kompatybilna z karabinkami M16A4, mieć od czterech (wymaganie minimalne) do sześciu (docelowo) położeń pośrednich i być tak samo - a nawet, jeżeli to możliwe bardziej - niezawodna od poprzedniej. Marines zakładają, że rozwiązanie to będzie podobne do kolby teleskopowej stosowanej w karabinku M4. W przypadku konstrukcji M16A4 nie ma możliwości wprowadzenia kolby składanej na bok, ponieważ uniemożliwia to konstrukcja broni, w której urządzenie powrotne znajduje się w wystającej z komory spustowej tulei.
Korpus Piechoty Morskiej nie zdecydował jeszcze gdzie i w jakich warunkach będą testowane zaproponowane przez przemysł rozwiązania, ale zazwyczaj mają one miejsce w różnych strefach klimatycznych i różnych warunkach.