Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oficer USN zostanie przesłuchany ws. norweskiej fregaty

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 20 listopada 2018

Według amerykańskiej prasy jeden z oficerów US Navy, który przebywał na pokładzie norweskiej fregaty rakietowej HNoMS Helge Ingstad w chwili jej kolizji z tankowcem, może zostać przesłuchany przez służby dochodzeniowe w Norwegii.

Norweska fregata rakietowa HNoMS Helge Ingstad prawie w całości znajduje się pod powierzchnią wody w rejonie fiordu Hjeltefjorden na północ od wyspy Sotra. Obecnie trwają przygotowania do wydobycia okrętu i przetransportowania go do bazy w Haakonsvern nieopodal Bergen / Zdjęcie: MO Norwegii

Dziennik Washington Post informuje, że w chwili wypadku fregaty rakietowej HNoMS Helge Ingstad (F313), typu Fridtjof Nansen, która na początku miesiąca zderzyła się z idącym pod flagą Malty tankowcem Sola TS, na jej pokładzie znajdował się oficer marynarki wojennej USA (Norweska fregata zderzyła się z tankowcem, 2018-11-08). Pełnił on służbę na okręcie w ramach programu wymiany personelu US Navy (Personnel Exchange Program).

Oficer US Navy, podobnie jak pozostali członkowie załogi HNoMS Helge Ingstad, zostanie w najbliższych miesiącach przesłuchany przez norweskie służby dochodzeniowe w charakterze świadka. Jego zeznania mają pomóc Norwegom w ustaleniu rzeczywistych przyczyn wypadku, który doprowadził do utraty okrętu, a w przyszłości także wskazania winnych zdarzenia.

Kilka dni po zderzeniu z tankowcem, do którego doszło w rejonie fiordu Hjeltefjorden na północ od wyspy Sotra, norweska fregata zatonęła (Fregata Helge Ingstad zatonęła, 2018-11-14). Obecnie trwają przygotowania do wydobycia okrętu na powierzchnię i przetransportowania go do bazy marynarki wojennej Norwegii Haakonsvern nieopodal Bergen, gdzie dokonana zostanie inspekcja i ocena stanu technicznego.  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.