Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kanada kończy misję w Mali

Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 21 listopada 2018

Minister obrony Kanady zapowiedział, że jego kraj nie przedłuży misji pokojowej w Mali po upływie roku.

Pomimo próśb przedstawicieli ONZ, rząd Kanady nie zdecyduje się przedłużyć misji wojskowej w Mali. Obecnie uważa się, że rolę Kanadyjczyków w Afryce mogliby przejąć Rumuni, jednak nie wcześniej niż jesienią 2019 / Zdjęcie: MO Kanady

Minister obrony Kanady, Harjit Sajjan, oznajmił w rozmowie z jedną z lokalnych rozgłośni radiowych, że misja kanadyjskiego kontyngentu wojskowego w Mali zakończy się zgodnie z pierwotnie założonym terminem, a więc w lipcu 2019. Szef resortu dodał, że władze Kanady nie zgodziły się na jej przedłużenie, pomimo próśb ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych, która koordynuje działania społeczności międzynarodowej w tym ogarniętym konfliktem wewnętrznym zachodnioafrykańskim kraju.

Latem br. kanadyjski kontyngent wojskowy rozpoczął pełnienie służby w Mali w ramach misji MINUSMA (United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali, Kanada wyśle wojska do Mali, 2018-03-20). Kanadyjczycy zastąpili na miejscu kontyngent belgijsko-niemiecki (Koniec misji NH90 w Mali, 2018-07-03; Niemieckie Tigery wracają z Mali, 2018-06-19).

Kanadyjski kontyngent, który stacjonuje w Gao na północy kraju, tworzy osiem śmigłowców, w tym trzy ciężkie śmigłowce transportowe CH-147F Chinook służące do transportu wojsk w rejon działań zbrojnych, ewakuacji cywilów i rannych z obszarów zagrożenia oraz dostawy zaopatrzenia, a także pięć CH-146 Griffon zapewniających osłonę cięższym wiropłatom i wojskom na ziemi. Personel stanowi ok. 250 żołnierzy, lotników i członków personelu obsługowego. Ponadto, 10 Kanadyjczyków służy w dowództwie misji MINUSMA w Bamako. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.