Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Drugi Gripen E oblatany

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 26 listopada 2018

Drugi prototyp szwedzkiego wielozadaniowego samolotu bojowego Gripen E, oznaczony numerem taktycznym 39-9, wystartował do pierwszego lotu dzisiaj o 9:50, z lotniska położonego obok zakładów Saaba w Linköping. Za sterami samolotu zasiadał pilot doświadczalny Robin Nordlander.

Gripen E nr takt. 39-9 startuje do pierwszego lotu / Zdjęcie: Saab

Podczas 33-minutowego lotu pilot wykonał szereg czynności mających na celu sprawdzenie charakterystyki pilotażowych samolotu, a także oprogramowania, instalacji klimatyzacji i urządzeń łączności. Następnym etapem prób Gripena E (39-9) będzie sprawdzenie działania systemów taktycznych i czujników.

Niektórzy uważają, że bycie pilotem doświadczalnym to najbardziej ekscytująca praca na świecie i tak powinno być. Latanie Gripenem E to dokonywanie postępów bez wysiłku, nawet podczas oblotu takiego jak ten. Lot był płynny, a pilotowanie 39-9 było prawdziwą przyjemnością. Z niecierpliwością czekam na to, gdy znów będę mógł wzbić się w powietrze przeprowadzić próby nowych systemów – powiedział po locie Robin Nordlander.

To bardzo satysfakcjonujące, gdy drugi Gripen E dołącza do programu prób w locie zgodnie z planem. Ten nowy samolot pozwala nam rozszerzyć zakres prób, gdy sprawdzamy funkcjonalność instalacji pokładowych, a dzięki dwóm samolotom zwiększymy tempo prób. Program nadal notuje postępy i wzbudza zainteresowanie, ponieważ nasi klienci i inni chcą zobaczyć i dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie Gripen E daje pilotom – dodał Jonas Hjelm, szef działu Saab Aeronautics (Gripen E z Meteorami, 2018-11-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.