Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wodowanie meksykańskiej Sigmy

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 listopada 2018

W Meksyku zwodowano wielozadaniowy okręt patrolowy ARM Reformador, proj. Sigma 10514.

Wielozadaniowy okręt patrolowy ARM Reformador w dniu wodowania / Zdjęcia: MO Meksyku

Wielozadaniowy okręt patrolowy ARM Reformador (101), proj. Sigma 10514, zwodowano w stoczni Astillero de Marina 20 (ASTIMAR 20) w Salina Cruz na terenie stanu Oaxaca, gdzie jest budowany (Postępuje budowa meksykańskiej Sigmy 10514, 2018-06-29). Udział w uroczystości wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych Meksyku, w tym prezydent Enrique Peña Nieto i dowódca Armada de México (marynarki wojennej Meksyku), adm. Vidal Francisco Soberón Sanz (Przygotowania do wodowania meksykańskiej Sigmy, 2018-10-04).

W najbliższych miesiącach okręt przejdzie prace wykończeniowe, podczas których zamontowane zostanie brakujące wyposażenie pokładowe i uzbrojenie. W 2019 ARM Reformador ma rozpocząć testy morskie. Patrolowiec ma być przekazany Armada de México w 2020.

Meksykański patrolowiec budowany jest w ramach programu Patrulla Oceánica de Largo Alcance. Jego założeniem jest pozyskanie czterech takich jednostek (Meksyk zbuduje nowe fregaty, 2015-07-31), których zadaniem będzie patrolowanie akwenów kontrolowanych przez Meksyk oraz ochrona meksykańskich interesów na obszarze morskim. Ponadto, okręty będą przystosowane do działań z dala od rodzimych portów i funkcjonowania w ramach wielonarodowych zespołów zadaniowych.

Mimo przyjętego przez Meksyk nazewnictwa, pod względem wymiarów i przenoszonego uzbrojenia meksykańskie Sigmy będą w rzeczywistości zbliżone do lekkich fregat rakietowych. Okręty będą miały 107 m długości i 14 m szerokości. Mają wypierać ok. 2500-2800 t i rozwijać ponad 25 w. Autonomiczność oblicza się na ponad 20 dni.

Patrolowce zostaną wyposażone m.in. w wyrzutnie kierowanych pocisków przeciwokrętowych RGM-84L Harpoon Block II i pocisków przeciwlotniczych/przeciwrakietowych Evolved Sea Sparrow Missiles (ESSM) i zestawy obrony bezpośredniej RIM-116 Rolling Airframe Missile (RAM), jak też lekkie torpedy Mk54 Mod 0. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.