Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Legendarny VIS wraca na rynek

Przemysł zbrojeniowy, Historia, 27 listopada 2018

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Fabryka Broni Łucznik z Radomia wyprodukowała, w oparciu o oryginalną, przedwojenną dokumentację, okolicznościową serię pistoletów VIS wz. 35. Broń, uznawana za jedną z najlepszych polskich konstrukcji, dostępna jest w limitowanej edycji 50 szt.

/ Zdjęcia: Fabryka Broni

Każdy z pistoletów ma okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii z 1939 i napis 100 LAT NIEPODLEGŁEJ. Ponadto, każdy z nich opatrzony jest indywidualnym numerem seryjnym (201801 – 201850).

Pistolet VIS wz. 35 został skonstruowany przez wybitnych polskich inżynierów – Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. Egzemplarz prototypowy wykonano w 1930 w Fabryce Karabinów w Warszawie. Składał się z 48 elementów i otrzymał oznaczenie WiS wz.1931 od pierwszych liter nazwisk jego twórców, które później zmieniono na VIS – od łacińskiego vis (siła). W lutym 1932 pistolet otrzymał polski patent nr 15567, a następnie podjęto decyzję o przyjęciu go do uzbrojenia WP jako automatyczny pistolet 8-strzałowy VIS kal. 9 mm konstrukcji PWU.

Produkcja seryjna ruszyła w 1936 roku i w ciągu 3 lat do wyposażenie wojska trafiło blisko 50 000 szt. Pistoletu VIS używano we wszystkich formacjach. W miarę rozwoju produkcji sukcesywnie przydzielano go poszczególnym wojskowym  jednostkom. W czerwcu 1938 VIS był już w jednostkach pancernych, w kawalerii i lotnictwie. Następnie broń otrzymywała piechota, łączność i artyleria. Pistolet był używany także w Marynarce Wojennej i Korpusie Ochrony Pogranicza.

Dzięki doskonałemu wykonaniu i znakomitym parametrom, VIS stał się etatowym pistoletem na uzbrojeniu oficerów i podoficerów Wojska Polskiego i jednym z najlepszych wojskowych pistoletów na świecie. Był produkowany w latach 1936–1944 w Fabryce Broni w Radomiu jako pistolet samopowtarzalny o lufie ruchomej i zamku zaryglowanym, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Pistolety VIS miały bardzo staranne wykończenie i były noszone w skórzanych futerałach, wyposażonych w dwie kieszonki na zapasowe magazynki (Visy na aukcji, 2016-04-25).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.