Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koreański satelita na orbicie?

Strategia i polityka, 05 kwietnia 2009

Dziś o 11:32 czasu lokalnego wystartowała północnokoreańska rakieta nośna z satelitą telekomunikacyjnym. Na częstotliwości 470 MHz ma on nadawać Pieśń o pułkowniku Kim Ir Senie. Nie jest jasne, czy próba się udała.

Trzystopniowa rakieta Unha-2 (Mleczna Droga) wystartowała z kosmodromu Musudan-ri z satelitą telekomunikacyjnym Kwangmyongsong-2 (Jasny Promień) na pokładzie o 11:32 czasu lokalnego (02:32 GMT). Przeleciała nad terytorium Korei Południowej i Japonii. Dwa pierwsze stopnie rakiety wpadły do Morza Japońskiego i Pacyfiku, nie wyrządzając żadnych szkód.

Według polityków USA, Japonii i Korei Południowej, był to kolejny test północnokoreańskich technologii rakietowych (Mobilizacja antyrakietowa w Japonii). W ich przekonaniu Pjongjang zrealizował kolejną próbę rakiety balistycznej dalekiego zasięgu Taepodong 2 (jej wersją jest Unha-2), łamiąc przy tym rezolucję nr 1718 ONZ lipca 2006, która wzywała Koreę Północną do powstrzymania się od wszelkich nowych prób nuklearnych lub wystrzeliwania rakiet balistycznych.

Według koreańskiej agencji informacyjnej, satelita telekomunikacyjny znalazł się na orbicie 8 minut po starcie rakiety. Ma krążyć obecnie na orbicie nachylonej o 40,6o na wysokości od 490 km do 1426 km, okrążając Ziemię w ciągu 104 min. 2 s. Satelita ma retransmitować sygnały na częstotliwości UKF, wysyłać sygnały systemów pomiarowych i nadawać rewolucyjne pieśni - Pieśń o pułkowniku Kim Ir Senie oraz Pieśń o pułkowniku Kim Czen Iru.

Z kolei władze Korei Południowej twierdzą, że próba zakończyła się niepowodzeniem i trzeci stopień rakiety wraz z satelitą upadł do Oceanu Spokojnego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.