Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Start Falcona 9 odłożony po raz trzeci

Astronautyka, 02 grudnia 2018

Kompania SpaceX poinformowała dziś rano, że z powodu konieczności przeprowadzenia dodatkowych inspekcji przełożyła start rakiety nośnej Falcon 9. Miał on zostać zrealizowany z bazy USAF Vandenberg w Kalifornii. Pierwotnie planowano, że rakieta wystartuje 19 listopada. Z powodu problemów technicznych start przełożono na 28 listopada, a później – ze względu na nieodpowiednie warunki atmosferyczne – na 2 grudnia.

Transport rakiety nośnej SpaceX Falcon 9 na wyrzutnię w bazie Vandenberg w Kalifornii / Zdjęcie: SpaceX

W ramach misji SSO-A na orbity ma być wyniesionych 49 satelitów typu CubeSat (miniaturowe satelity) i 15 małych satelitów dostarczonych przez 35 klientów z 17 państw. Mają być one stopniowo uwalniane po osiągnięciu zaplanowanych pozycji. Falcon 9 wyniesie m.in. satelitę ESEO/S-50 powstałego w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, którego system telekomunikacyjny powstał z udziałem Politechniki Wrocławskiej, a także satelitę obserwacji Ziemi ICEYE-X2, zaprojektowanego przez fińską ICEYE, zbudowanego przy współpracy z polską spółką Creotech Instruments.

Jednym z miniaturowych satelitów, które ma wynieść Falcon 9, jest PW-Sat2, skonstruowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Ma znaleźć się na orbicie o wysokości ok. 575 km. Będzie czwartym polskim satelitą w kosmosie, a drugim studenckim, zbudowanym na PW. Ma służyć do przetestowania tzw. żagla deorbitacyjnego, którego rozłożenie spowoduje zwiększenie oporu, a w konsekwencji szybsze obniżanie orbity satelity. To ma pozwolić na skrócenie czasu jego przebywania na orbicie z ok. 15 lat do kilkunastu miesięcy. Samoczynne otwarcie żagla planowane jest na ok. 40 dni po starcie satelity.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.