Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finansowanie Wisły z budżetu MON

Strategia i polityka, 03 grudnia 2018

Według oficjalnego stanowiska resortu obrony całość kosztów związanych z I etapem realizacji programu Wisła będzie pokrywana z bieżących budżetów MON do 2022 włącznie. Daje to średnią ok. 3,7 mld zł rocznie.

W konfiguracji dla Polski podstawowym efektorem antybalistycznym mają być pociski PAC-3 MSE / Zdjęcie: Lockheed Martin

Program, w odróżnieniu np. od zakupu samolotów F-16, nie będzie realizowany przy pomocy kredytu bankowego. Wszystkie płatności będą pochodziły w bieżących budżetów Ministerstwa Obrony Narodowej.

Szacunkowa wartość kontraktu to 4,75 mld USD (Początek Wisły za 16,6 mld zł, 2018-03-28), jednak kwota ta nie obejmuje cła wwozowego za towary i usług spoza UE. W odniesieniu do Stanów Zjednoczonych standardowe cło wynosi 5%, co mogłoby się przełożyć na ok. 200 mln USD. W kwotę kontraktu wliczono jednak podatek VAT, który zostanie doliczony do bezpośrednich zleceń dla polskich zakładów zbrojeniowych. Według obecnego kursu dolara, całkowity koszt I etapu programu Wisła można więc szacować obecnie na 18,7 mld zł.

MON odmówiło odpowiedzi na pytanie o szacunkowy harmonogram spłat, ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że niezbędne kwoty będą wydawane w latach 2018-2022. Gdyby przyjąć, że roczne raty będą równe, dałoby to kwotę 3,74 mld zł, według obecnego kursu.

Biorąc pod uwagę fakt, że w br. zawarto już kila małych umów – głównie dotyczących szkolenia – zaś Raytheon otrzymał już zlecenie Pentagonu na wykonanie swojej części umowy (i w związku z tym konieczne jest wpłacenie zaliczki), można przyjąć, że pierwsza transza przelewów może zostać zrealizowana jeszcze w br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.