Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

PW-Sat2 w kosmosie

Astronautyka, 04 grudnia 2018

3 grudnia o godz. 10:34 czasu lokalnego (19:34 czasu polskiego) rakieta SpaceX Falcon 9 wystartowała z bazy US Air Force Vandenberg, wynosząc w kosmos 64 satelity wyprodukowane przez 17 krajów. Jednym z nich był PW-Sat2, zbudowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Stopień rakiety Falcon 9 mieszczący 64 satelity, w tym  PW-Sat2 / Zdjęcie: Jack Beyer, NASA

Studenci pracowali nad nim przez niemal 6 lat. To czwarty polski satelita, a drugi zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. PW-Sat2 to satelita typu CubeSat. Ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 10×10×22 cm. Jego misja potrwa 40 dni. W tym czasie wykona cztery eksperymenty. Najważniejszym będzie przetestowanie innowacyjnego żagla deorbitacyjnego. Satelita jest też wyposażony w dwie kamery, które mają zarejestrować proces otwierania się żagla. Dzięki obrazowi z tych kamer będzie wiadomo, czy system deorbitacyjny działa.

Zaprojektowane rozwiązanie ma zapobiec długiemu pozostawaniu na orbicie satelitów, które już wykonały swoją misję. Obecnie zostają tam one nawet przez ponad 15 lat i zaśmiecają przestrzeń kosmiczną. Technologia, którą przetestuje PW-Sat2, ma skrócić ten czas do kilkunastu miesięcy (Pierwszy polski satelita, 2012-02-13).

Start rakiety z PW-Satem2 na pokładzie był kilkakrotnie przekładany. Pierwotnie miał się odbyć 19 listopada, potem 28 listopada i 2 grudnia (Start Falcona 9 odłożony po raz trzeci, 2018-12-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.