Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa klasyfikacja typu Izumo

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 10 grudnia 2018

Członkowie zespołów roboczych partii rządzących w Japonii osiągnęli porozumienie co do tego, jak zaklasyfikować śmigłowcowce typu Izumo. Według najnowszych wytycznych okręty te będą nazywane wielozadaniowymi niszczycielami. Ma to pozwolić na uniknięcie krytyki opinii społecznej, według której posiadanie i operacyjne użycie okrętów przenoszących samoloty i/lub śmigłowce naruszałoby pacyfistyczną konstytucję.

Według japońskiej klasyfikacji okręty typu Izumo są wielozadaniowymi niszczycielami / Zdjęcie: MO Japonii

Podczas posiedzenia przedstawiciele rządu zajęli stanowisko, że Japonia nie może posiadać lotniskowców uderzeniowych, ponieważ oznaczałoby odejście od zasady, że Kraj Kwitnącej Wiśni powinien ograniczać się jedyni do utrzymywania zdolności niezbędnych tylko do samoobrony. Jedną z propozycji było zaklasyfikowanie jednostek typu Izumo jako lotniskowców obronnych (sic!), ale część zgromadzonych uznała, że słowo lotniskowiec jest nie do przyjęcia.

Ostatecznie zdecydowano, że okręty typu Izumo będą nazywane wielozadaniowymi niszczycielami, ponieważ mogą być używane wielu różnych zadań – powiedział były minister obrony Itsunori Onodera, który przewodniczył spotkaniu.

Jednak w rzeczywistości najnowsze plany rządu w Tokio zakładają, że jednostki typu Izumo mają być pełnowartościowymi lotniskowcami, pierwszymi posiadanymi przez Japonię od czasów II Wojny Światowej. Z ich pokładów, po odpowiednich modyfikacjach, mają operować wielozadaniowe samoloty bojowe F-35B Lightning II (wersja skróconego startu i pionowego lądowania). Kilkanaście dni temu miejscowe media donosiły o możliwości zakupu ok. 40 samolotów tego typu, wraz z kolejnymi ok. 60 F-35A (Japonia chce kupić jeszcze 100 F-35, 2018-11-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.