Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trzech chętnych w brytyjskim przetargu

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 grudnia 2018

Trzy konsorcja otrzymały zadanie przygotowania wstępnego projektu w przetargu na nowe, lekkie fregaty rakietowe Royal Navy.

W ramach programu typ 31e Royal Navy chce zakupić pięć nowych, lekkich fregat rakietowych, które zastąpią w linii obecnie eksploatowane jednostki typ 23. Koszt jednostkowy oblicza się na 1,2 mld GBP (5,7 mld zł). Nie uwzględnia on jednak pełnego wyposażenia i uzbrojenia, które częściowo zostanie pozyskane z wycofywanych typ 23. Dostawy przewidziano w l. 2023-2028 / Zdjęcie: Michał Jarocki

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o udzieleniu zleceń opracowania wstępnego projektu fregat trzem konsorcjom. Wartość każdego z kontraktów wynosi ok. 5 mln GBP (ok. 24 mln zł). Gotowe rozwiązania zostaną następnie porównane, a najlepsze z nich wybrane do dalszych prac.

Projekt opracuje m.in. konsorcjum przedsiębiorstw BAE Systems i Cammell Laird, które oferują Royal Navy zakup okrętów Leander opartych na proj. omańskich korwet typu Charif (Khareef, Euronaval 2018: Leander na eksport, 2018-10-24). Ich konkurentem będzie konsorcjum Team 31, w skład którego wchodzą: Babcock, Thales, Odense Maritime Technology, BMT, Harland and Wolff i Ferguson Marine, oferujące okręty Arrowhead 140 powstałe w oparciu o duńskie fregaty rakietowe typu Iver Huitfeldt (Prezentacja Arrowhead 140, 2018-06-01).

Co ciekawe, na tym etapie do rywalizacji stanęło też trzecie konsorcjum, które dotąd nie było rozpatrywane jako jeden z oferentów. Na jego czele stoi Atlas Elektronik UK, a uzupełnia je thyssenkrupp Marine Systems. To właśnie niemiecka grupa stoczniowa najprawdopodobniej dostarczy projekt nowego okrętu, opierając go na jednym z obecnych już na rynku rozwiązań, np. korwetach/fregatach MEKO A-200. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.