Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gryfy dla Rumunii

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 11 grudnia 2018

W grudniu bieżącego roku zrealizowana została dostawa robotów PIAP Gryf dla Forțele Aeriene Române (wojsk lotniczych Rumunii). Będą one używane do rozpoznania terenu i miejsc trudno dostępnych.

Na życzenie Rumunów zmodyfikowano pierwotną konstrukcję robota / Zdjęcie: Instytut PIAP

Robot PIAP Gryf za pomocą manipulatora o 5 stopniach swobody i funkcji zacisku szczęk chwytaka, może podejmować ładunki o masie do 15 kg. Koła robota są łatwo demontowane, co zmniejsza jego gabaryty, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach.

Dzięki zastosowanym napędom robot sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Cechą szczególną Gryfa jest doskonała manewrowość. Niewielka masa ułatwia transport i przenoszenie robota. Modułowa konstrukcja pozwala na szybką i łatwą zmianę dodatkowego wyposażenia.

Robot mobilny PIAP Gryf jest przystosowany do współpracy z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym, takim jak wyrzutnik pirotechniczny (np. najnowocześniejsze na rynku VULKAN CSL 50-40 VUL i VIPER CSL 50-30 VIP), samopowtarzalna strzelba gładkolufowa, urządzenie RTG (np. Monos LOGOS Imaging), czujnik oparów materiałów wybuchowych, nawijarki ze światłowodem i magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych (MON kupiło nowe roboty Instytutu PIAP, 2018-11-27).

Na życzenie FAR zmodyfikowano pierwotną konstrukcję Gryfa wyposażając go w lekki panel kontrolny z wyświetlaczem dotykowym full HD i z możliwością sterowania robota za pomocą dwóch joysticków. Dodatkowo Gryfy zostały zaopatrzone w bank narzędzi (pobierane automatycznie nożyce do przecinania przewodów elektrycznych i wybijak do szyb oraz przebijak do opon) zamontowany na bazie mobilnej i uchwyt do bezodrzutowego wyrzutnika pirotechnicznego. Zwiększa to taktyczne możliwości użycia robota.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.