Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrakt na słowackie F-16 podpisany

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 13 grudnia 2018

 

 

Minister obrony Republiki Słowackiej Peter Gajdos podpisał 12 grudnia umowę w sprawie pozyskania przez wojska lotnicze tego kraju 14 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Block 70/72 za 1,58 mld euro (6,8 mld zł). Ze strony producenta dokumenty sygnowała Ana M. Wugofski, wiceprezes Lockheed Martina ds. rozwoju międzynarodowego. Podczas ceremonii obecnie byli także premier Słowacji Peter Pellegrini i zastępca sekretarza stanu USA John J. Sullivan.

Wizualizacja F-16 Block 70/72 wojsk lotniczych Słowacji / Ilustracja: Lockheed Martin

To historyczny moment dla Słowacji. Kieruję moje podziękowania dla słowackiego rządu, że wybrał zaproponowane przez nas rozwiązanie i zgodził się, że jest najlepsze dla zapewnienia przyszłości naszego lotnictwa wojskowego pod względem jakości i ceny – powiedział minister Gajdos.

To ważny moment w historii Republiki Słowackiej, ponieważ jest to inwestycja o wartości 1,6 miliarda euro. W ten sposób Republika Słowacka poinformowała o swoim zobowiązaniu do zwiększenia wydatków na obronność i osiągnięcia pożądanego celu 2% PKB, które będzie kontynuowane w celu zagwarantowania suwerenności i obrony przestrzeni powietrznej Republiki Słowackiej. Republika Słowacka chce wysłać wyraźny sygnał, że nadal widzi swoją przyszłość zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Sojuszu Północnoatlantyckim – podkreślił znaczenie podpisanej umowy premier Pellegrini.

Cieszę się, że mogę być tu dzisiaj, aby być świadkiem tego historycznego, bardzo ważnego wydarzenia. To znaczący krok dla obronności Słowacji, jako ważnego sojusznika NATO, a także ważny krok naprzód w stosunkach dwustronnych między Stanami Zjednoczonymi a Słowacją – dodał z-ca sekretarza stanu Sullivan.

Rząd w Bratysławie zawarł z Amerykanami trzy umowy (Letter of Offer and Acceptance), które są niezbędne do realizacji przedsięwzięcia w ramach programu zagranicznej sprzedaży wojskowej (FMS), po zatwierdzeniu przez słowackie Ministerstwo Finansów. Dotyczą one zakupu 14 samolotów F-16 Block 70/72 (tuzina jedno- i pary dwumiejscowych), amunicji, wsparcia logistycznego przez okres 2 lat oraz szkolenia 22 pilotów i 160 oficerów i żołnierzy obsługi naziemnej.

Pierwszy F-16 Block 70/72 ma trafić do rąk słowackich lotników w ostatnim kwartale 2022. Dostawy samolotów zostaną zrealizowane do końca 2023. W myśl umowy wojska lotnicze Słowacji będą stopniowo przejmowały zdolności do samodzielnej obsługi F-16 Block 70/72 (Słowacja wybrała F-16, 2018-07-12).

 

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.