Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kontrakty na MPF

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 18 grudnia 2018

Pentagon przyznał kontrakty na prace inżynierskie, produkcję i rozwój wozów bojowych Mobile Protected Firepower (MPF) i szybkie opracowanie prototypu z opcjami początkowej produkcji małoseryjnej.

Spółka BAE Systems otrzymała niemal 376 mln USD na opracowanie i wyprodukowanie 12 prototypów MPF / Zdjęcie: BAE Systems

W ramach MPF US Army (wojska lądowe Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej) chcą pozyskać nowe wozy bojowe, uzbrojone w działo kal. 105-120 mm, zdolne do precyzyjnego rażenia celów, mające zdolność do szybkiego przemieszczania się w różnych warunkach terenowych. Ich użytkownikami mają być brygadowe zespoły bojowe piechoty (IBCT).

Wojsko zamierza nabyć 24 prototypy MPF. Ich dostawy mają rozpocząć się za 14 miesięcy i zakończyć po kolejnych 4-5 miesiącach. Następnie wozy zostaną poddane próbom ogniowym, mobilności i przeżywalności. Wybór zwycięzcy ma zostać dokonany w 2022.

W ramach produkcji małoseryjnej US Army zamierza nabyć 26 wozów, z opcją na dalszych 28 i przebudowaniem 8 wozów prototypowych. Docelowo wojsko chce dysponować 504 MPF, po 14 dla każdego IBCT. Plany zakładają, że pierwszy IBCT zostanie wyposażony w MPF do 15 października 2025.

Pierwszym z kontrahentów jest brytyjska spółka BAE Systems, która otrzymała niemal 376 mln USD na opracowanie i wyprodukowanie 12 prototypów. Prace będą wykonywane w zakładach BAE Systems w Aiken w Południowej Karolinie, San Jose w Kalifornii, Sterling Heights w Michigan i York w Pensylwanii.

Propozycja BAE Systems to pojazd wykorzystujący rozwiązania wdrożone przez US Army w ramach programu M8 Armored Gun System. Jego uzbrojenie stanowi 105-mm armata M35 kal. z systemem automatycznego ładowania, o szybkostrzelności 12 strz./min. Pojazd może być przewożony w ładowni samolotu transportowego C-17 Globemaster, co spełnia wymagania transportowe US Army.

Obsługa może być wykonywana samodzielnie przez personel IBCT, dzięki m.in. połączeniu wszystkich elementów zespołu napędowego w jedną całość (powerpack), co umożliwia łatwy dostęp do silnika i układu napędowego bez użycia ciężkiego sprzętu (BAE Systems w programie MPF, 2018-03-05).

Konkurentem Brytyjczyków są Amerykanie z General Dynamics Land Systems, którzy otrzymali na swój projekt nieco ponad 335 mln USD. Według dostępnych informacji ich wóz, nazwany Griffin III, składa się z wieży ze 120-mm działem zapożyczonym z czołgu podstawowego M1A1/M1A2 Abrams i podwozia pojazdów rodziny Ajax.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.