Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa gwiazda zatwierdzona

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 08 kwietnia 2009

Rosyjska Duma zatwierdziła ostatecznie nowy wzór trójkolorowej gwiazdy, która ma być umieszczana na wojskowych statkach powietrznych FR.

Trójkolorowe gwiazdy są od pewnego czasu nanoszone na statki powietrzne FSB Rosji. W efekcie malowania po remontach pojawiły się one m.in. na śmigłowcach Mi-8 i samolotach An-72. Ich wzór nie był jednak ściśle określony i zależał od inwencji wykonawców / Zdjęcie: Nowyj Region

Duma przyjęła nowy wzór w trzecim czytaniu, modyfikując Kodeks Lotniczy FR. Gwiazda pozostaje pięcioramienna, ale będzie trójkolorowa - od środka czerwona, niebieska i biała. Całość będzie otoczona czerwoną obwódką. Nowy znak będzie nanoszony na statki powietrzne wojskowe, straży granicznej i wypełniających zadania mobilizacyjno-obronne.

Prace nad nowym znakiem trwały od listopada 2008 (Trójkolorowa zamiast czerwonej?, 2008-12-05). Przedłużyły się ponieważ rząd nie dostarczył projektu wzoru nowej gwiazdy. Nie były też znane koszty wprowadzenia zmian. Pojawiały się również protesty polityków i działaczy przyzwyczajonych do symboliki wywodzącej się z czasów ZSRS. Twierdzili oni, że nie należy zmieniać blisko stuletniej tradycji.

W Związku Sowieckim pięcioramienna gwiazda symbolizowała jedność proletariatu pięciu kontynentów (pierwotnie był to symbol rzymskiego boga wojny - Marsa). Była symbolem Armii Czerwonej, ale i kilku państw obozu komunistycznego. Do tej pory pozostaje oznaczeniem statków powietrznych Białorusi, ChRL i Wietnamu.

Dotychczas obowiązujące przepisy dotyczące oznakowania wojskowych statków powietrznych FR pochodziły z 1974 - jeszcze z czasów ZSRS. Zgodnie z nimi gwiazda była czerwona i otoczona obwódką - białą lub w naturalnym kolorze metalu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.