Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Litwa dozbraja NASAMS

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 grudnia 2018

Ministerstwo obrony Litwy poinformowało o zawarciu porozumienia z rządem Norwegii o zakupie dodatkowej partii bojowych i ćwiczebnych pocisków rakietowych wchodzących w skład systemu obrony powietrznej NASAMS, którego użytkownikiem będą litewskie wojska lotnicze.

Wartość pierwotnego zlecenia na zestawy NASAMS wynosi 110 mln euro (472 mln zł). Dostawy mają zakończyć się w 2021 / Zdjęcie: MO Norwegii

Porozumienie reguluje kwestie zakupu przez Litwę dodatkowej partii pocisków rakietowych – w wersji bojowej i ćwiczebnej – które wejdą w skład systemu obrony powietrznej NASAMS. W realizację kontraktu, który podpisano w oparciu o postanowienia pierwotnej umowy z jesieni ub.r. (Litwa zamawia NASAMS, 2017-10-26), zaangażowany zostanie norweski resort obrony oraz koncern Kongsberg.

Pierwotne porozumienie zakłada dostawę wyposażenia, które posłuży do sformowania dwóch baterii obrony powietrznej. Umowa obejmuje również pakiet wsparcia logistycznego, a także szkolenie dla operatorów systemu NASAMS i personelu obsługowego.

Wszystkie elementy litewskich zestawów NASAMS będą fabrycznie nowe. Wyjątek stanowić mają wyrzutnie pocisków rakietowych, które zostaną pozyskane z zapasów magazynowych sił zbrojnych Norwegii. Przed dostawą na Litwę niezbędny będzie ich remont i przywrócenie stanu użyteczności. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.