Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

HNoMS Helge Ingstad 30 cm głębiej

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 03 stycznia 2019

W wyniku intensywnych opadów deszczu oraz sztormów, jakie nawiedziły rejon spoczywania wraku norweskiej fregaty rakietowej HNoMS Helge Ingstad, okręt zanurzył się w morzu o kolejne 30 cm.

Pomimo trudnych warunków pogodowych, jakie panowały w rejonie w okresie świątecznym, liny przymocowane do skalistego wybrzeża, które utrzymują wrak HNoMS Helge Ingstad w jej obecnym położeniu, nie zostały uszkodzone / Zdjęcie: MO Norwegii

Według agencji prasowej Maritime Danmark resort obrony Norwegii ocenia, że zatopienie wraku fregaty rakietowej HNoMS Helge Ingstad (F313), typu Fridtjof Nansen o kolejne 30 cm nie wpłynie na plany wydobycia okrętu na powierzchnię. Według mediów powinno dojść do tego w styczniu.

Po wydobyciu na powierzchnię fregata zostanie umieszczona na specjalnej platformie, a następnie odholowana do bazy norweskiej marynarki wojennej w Haakonsvern nieopodal Bergen, gdzie poddana zostanie inspekcji i wstępnej naprawie. W ramach przygotowań do tego wydarzenia norwescy nurkowie wydobyli już zapas pocisków manewrujących Naval Strike Missile zalegających we wraku fregaty (Rozbrojenie HNoMS Helge Ingstad, 2018-12-06).

Na początku listopada ub.r. fregata rakietowa HNoMS Helge Ingstad, powracająca z wielonarodowych ćwiczeń Trident Juncture 2018, zderzyła się z idącym pod flagą Malty tankowcem Sola TS (Norweska fregata zderzyła się z tankowcem, 2018-11-08). W pierwszych dniach po incydencie okręt spoczął na skalistym wybrzeżu w rejonie fiordu Hjeltefjorden na północ od wyspy Sotra.

Uszkodzenia jednostki okazały się jednak zbyt duże i Norwegom nie udało się zatamować wody morskiej wlewającej się do wnętrza jednostki przez dziurę w kadłubie. Wskutek tego okręt niemal całkowicie zatonął (Fregata Helge Ingstad zatonęła, 2018-11-14). W pewnym momencie ponad powierzchnię wody wystawał tylko czubek masztu okrętu wraz z kilkoma antenami wieloczynnościowego radaru AN/SPY-1F będącego częścią systemu wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem Aegis (Oficer USN zostanie przesłuchany ws. norweskiej fregaty, 2018-11-20). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.