Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykanie prowokują ChRL

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 07 stycznia 2019

Amerykański niszczyciel rakietowy USS McCampbell przeszedł w pobliżu archipelagu Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim.

Niszczyciel rakietowy USS McCampbell przeszedł w pobliżu spornych wysp na Morzu Południowochińskim w akcie sprzeciwu wobec polityki regionalnej ChRL lub – w ocenie samego zainteresowanego – w ramach prowokacji rządu USA / Zdjęcie: Mass Communication Specialist 2nd Class Jeremy Graham, USN

Pojawienie się niszczyciela rakietowego USS McCampbell (DDG 85), typu Arleigh Burke w odległości ok. 22 km od archipelagu Wysp Paracelskich miało stanowić demonstrację amerykańskiego sprzeciwu wobec polityki regionalnej ChRL. Samo wydarzenie zostało jednak zinterpretowane jako prowokacja przez Pekin, który jednocześnie złożył w tej sprawie oficjalną skargę.

Od kilku lat amerykańskie okręty regularnie przechodzą w pobliżu wysp na Morzu Południowochińskim, do których prawo rości sobie ChRL. USA potwierdzają tym samym swoje negatywne stanowisko wobec chińskich żądań terytorialnych na tym akwenie, jak również wsparcie dla mniejszych państw w regionie, które usiłują przeciwstawiać się polityce Chin (Amerykańskie lotniskowce na M. Filipińskim, 2018-11-15; USN zapowiada kolejne patrole na M. Południowochińskim, 2018-10-31).

W ostatnich tygodniach przedstawiciele amerykańskich władz zaczęli otwarcie wzywać swoich regionalnych sojuszników do zwiększenia aktywności wojskowej w zapalnych rejonach, w tym właśnie na Morzu Południowochińskim. Apel skierowany był przede wszystkim do Australii i Nowej Zelandii, które zostały skrytykowane przez Waszyngton za zbytnią powściągliwość w reagowaniu na działania ChRL, w tym usypywanie sztucznych wysp, na których następnie budowane są obiekty wojskowe (USA wzywają sojuszników do większej aktywności, 2019-01-02). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.