Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Produkcja seryjna następcy Makarowa?

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 13 stycznia 2019

Źródła w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym informują nieoficjalnie, że w 2019 rozpocznie się produkcja seryjna pistoletu SR-2 Udaw (boa), który zastąpi używany od 1951 w rosyjskich siłach zbrojnych pistolet Makarowa. W 2018 Udaw pomyślnie przeszedł badania państwowe i uzyskał rekomendację przyjęcia do uzbrojenia. Ostateczną decyzję o losach pistoletu ma podjąć specjalna komisja w marcu 2019. Wtedy też powinien zostać wskazany producent broni. Kandydatów jest trzech: Wiatskije Poliany, Kałasznikow i CNIItoczmasz z podmoskiewskiego Klimowska – twórca Udawa.

Pistolet Udaw, który ma zamienić używany od 1951 w rosyjskich siłach zbrojnych pistolet Makarowa / Zdjęcie: CNIItoczmasz

Państwowe testy pistoletu Udaw prowadzono od sierpnia do grudnia 2018. Odbywały się one na strzelnicach CNIItoczmasz oraz na poligonach Zachodniego i Centralnego okręgów wojskowych. Sprawdzono działanie pistoletu – sprawność jego mechanizmów i własności balistyczne, w temperaturach od -50 do +70oC.

Udaw przystosowano do nieco większych nabojów niż te stosowane w PM – 9x21 zamiast 9x18 mm. Ma to zapewnić większą skuteczność rażenia celów chronionych osłonami balistycznymi. Według ujawnianych nieoficjalnie danych, pocisk z Udawa przebija z kilkunastu metrów kamizelkę średniej klasy, chroniąca przed pociskiem z karabinków Kałasznikowa. Magazynek nowego pistoletu mieści 18 nabojów wobec 9 w Makarowie.

Pistolet Udaw projektowano ponad 2 lata. Wykorzystywano przy tym doświadczenia zdobyte przy rozwijaniu i wstępnej eksploatacji pistoletu Sierdiukowa (SPS, SR-1, Giurza). Dzięki temu parametry Udawa są lepsze niż tej konstrukcji.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.