Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Satelity Airbusa dla DARPA

Astronautyka, 16 stycznia 2019

Spółka Airbus Defense and Space Inc. uzyskała od amerykańskiej DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) zlecenie opracowania platformy satelitarnej dla satelitów programu Blackjack, opisywanego przez DARPA jako demonstrator technologiczny mający wykazać przydatność dla celów wojskowych architektury globalnych niskoorbitalnych konstelacji i sieci satelitów o niewielkich rozmiarach, masie i kosztach.

Wizualizacja jednego z satelitów programu Blackjack / Ilustracja: OneWeb

Projekt zakłada zakup przez DARPA komercyjnych platform satelitarnych w celu ich użycia z wojskowymi urządzeniami i innymi ładunkami użytecznymi. Platforma satelitarna to szkielet i układ nerwowy satelity, zaopatrujący go w zasilanie, sterujący wysokością lotu, zapewniający napęd, przekazujący na ziemię dane telemetryczne i odpowiedzialny za integrację ładunku użytecznego satelity – w tym przypadku, czujników realizujących cele wojskowe – przez skonstruowanie punktów ich mocowania i przyłączy.

Airbus ma już na swoim koncie udział we wspólnych, opiewających na setki milionów dolarów inwestycjach w technologie szybkiej produkcji seryjnej oraz rozwiązania logistyki łańcucha dostaw służące do budowy dużych konstelacji niewielkich satelitów. Bardzo zależy nam na rozbudowie zaplecza produkcyjnego w Stanach Zjednoczonych. Nasi klienci z sektora publicznego mogą korzystać z tworzonych w ten sposób możliwości komercyjnych do budowy konstelacji niskoorbitalnych, które uzupełniałyby istniejące już, większe systemy – wyjaśnia Tim Deaver, dyrektor ds. amerykańskich programów kosmicznych Airbus Defense and Space.

Mająca siedzibę w Herndon w stanie Wirginia spółka Airbus Defense and Space, Inc. Będzie realizowała to przedsięwzięcie z partnerem joint venture – spółką OneWeb Satellites z siedzibą w Exploration Park w stanie Floryda.

Dzięki wysokiemu tempu produkcji i stosowanym technikom zarządzania projektowaniem OneWeb Satellites jest w stanie zaoferować rozwiązania bazujące na konstelacjach niskokosztowych satelitów zarówno władzom amerykańskim, jak i swoim obecnym klientom. Tego typu systemy umożliwiają budowanie szeroko rozproszonych architektur satelitarnych, wyróżniających się znacznie wyższą odpornością na uszkodzenia i ataki oraz szerokim wachlarzem zastosowań operacyjnych.

OneWeb Satellites stosuje rozwiązania i procedury – takie jak np. modułowość konstrukcji i elastyczne podejście do produkcji seryjnej satelitów – obniżające koszty i czas realizacji zamówień. Docelowo zakład produkcyjny florydzkiej spółki kosmicznej ma zatrudniać tysiące osób.

Udało nam się stworzyć ogólną metodologię konstrukcyjną, łańcuch dostaw i system produkcji, które wspólnie zmieniają w naszej branży zasady gry – powiedział Tony Gingiss, prezes OneWeb Satellites (Linia montażu satelitów OneWeb, 2017-06-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.