Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rumunia zawiesza program okrętowy

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 stycznia 2019

Ministerstwo obrony Rumunii poinformowało o zawieszeniu przetargu na cztery nowe korwety rakietowe.

Po zawieszeniu przetargu na nowe korwety rakietowe przyszłość rumuńskiej floty staje pod znakiem zapytania. Bez niezbędnej modernizacji technicznej i zwiększenia liczby okrętów, marynarka wojenna Rumunii nie będzie w stanie stać na straży interesów strategicznych państwa i wypełniać swoich zobowiązań w NATO, zwłaszcza na coraz bardziej zapalnym Morzu Czarnym/ Zdjęcie: Damen

Powodem zawieszenia postępowania mają być niejasne regulacje prawne dotyczące przetargu, a także oficjalna skarga na sposób realizacji przedsięwzięcia złożona do sądu przez lokalną stocznię Santierul Naval Constanta, która jest partnerem jednego z trzech zagranicznych oferentów biorących udział w postępowaniu. Losy konkursu mają wyjaśnić się w najbliższych miesiącach.

W przetargu na nowe korwety rakietowe dla marynarki wojennej Rumunii udział brały trzy przedsiębiorstwa, francuska Naval Group – partner wspomnianego Santierul Naval Constanta – z okrętami proj. Gowind 2500, włoska Fincantieri oferująca okręty oparte na projekcie jednostek typu Abu Zabi sprzedanych przed kilkoma laty ZEA oraz holenderska Damen z okrętami rodziny Sigma (na zdjęciu, Oferty na rumuńskie korwety, 2018-10-16). Wiele wskazuje, że to właśnie producent z Holandii mógł najbardziej przyczynić się do zawieszenia postępowania.

Według lokalnej prasy władze Rumunii miały sprzyjać ofercie Damen w przetargu, a nawet zapewnić producenta z Holandii o jego końcowym zwycięstwie w konkursie. Miała to być swego rodzaju nagroda za przejęcie w ub.r. podupadającej stoczni Damen Shipyards Mangalia na południu kraju z rąk dawnego właściciela, południowokoreańskiego Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME). Wspomniane doniesienia prasowe miały być jednym z powodów, dla którego Santierul Naval Constanta zaskarżyła postępowanie do sądu.

Program zakupu czterech korwet rakietowych dla marynarki wojennej Rumunii zakładał również remont i modernizację dwóch fregat typ 22, które służą w rumuńskiej marynarce wojennej od 2003 jako Regele Ferdinand (F 221) i Regina Maria (F 222). W ramach tego przedsięwzięcia oba okręty miałyby otrzymać m.in. nowe uzbrojenie przeciwokrętowe i przeciwlotnicze (Modernizacja rumuńskich fregat, 2015-02-05). Ogółem, zakup nowych i modernizacja używanych okrętów miały kosztować ok. 1,6 mld euro (ok. 7 mld zł). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.