Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Plany PCO na 2019

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 16 stycznia 2019

Kolejne inwestycje w infrastrukturę, poszerzanie asortymentu wyrobów optoelektronicznych, udział w programach modernizacyjnych polskiej armii oraz rozbudowa i doskonalenie bazy badawczo-rozwojowej, to cele i plany PCO na 2019.

Plany PCO na br. będą realizowane przy współpracy ze spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz innymi podmiotami polskiego przemysłu obronnego / Rysunek: PCO

PCO, największy krajowy producent optoelektroniki na potrzeby wojska i pozostałych służb mundurowych, zamierza w 2019 rozwijać swoją ofertę produktową, zarówno w zakresie drobnej noktowizji, jak również z wykorzystaniem technologii termowizyjnej. - Głównymi kierunkami jest kontynuacja rozwoju termowizji oraz budowa centrum kompetencji w zakresie produkcji laserów. Spółka stawia także na rozwój kadry, rozbudowę i doskonalenie bazy B+R oraz bazy produkcyjnej, a także na współpracę z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi - powiedział Krzysztof Kluza, Prezes PCO.

W 2019 PCO będzie kontynuować proces modernizacji zaplecza produkcyjnego, w ramach którego spółka w ub.r. zakupiła nowe wyposażenie, m.in. do laboratorium cienkich warstw, fotochemii i pomiarów. W efekcie dokonanej inwestycji, spółka mogła skutecznie rozwinąć kompetencje produkcji urządzeń termowizyjnych, a także asferycznych elementów optycznych, umożliwiających miniaturyzację urządzeń.

W br., w ramach kontynuacji modernizacji infrastruktury, planowany jest zakup sprzętu umożliwiającego szybsze i sprawniejsze przeprowadzanie testów wyrobów jeszcze na etapie montażu. Pozwoli to na usprawnienie procesu produkcji oraz spełnienie najwyższych wymogów jakości (5344 urządzeń z PCO dla WP, 2016-12-19).

Ponadto, w br. PCO będzie nadal pracować nad poszerzeniem swojej oferty produktowej. Spółka zamierza rozwijać gamę wyrobów dla pojazdów wojskowych, a zwłaszcza wykorzystywanych do modernizacji czołgów. Chodzi tu zarówno o Leopardy 2 użytkowane przez Wojsko Polskie, jak również starsze czołgi T-72. Bez względu na wariant modernizacji pojazdów rodziny T-72, jaki przyjmie MON, PCO jest w stanie zaproponować wyroby optoelektroniczne, takie jak kamery termowizyjne, czy przyrządy celownicze, które mogą zostać w nim użyte (MON będzie modernizowało T-72 w Łabędach , 2018-09-25).

Ze względu na fakt, że urządzenia termowizyjne mają budowę modułową, ułatwione jest opracowywanie ich nowych typów. Rodzina kamer KLW-1 może być rozwijana i poszerzana o nowe typy dostosowane do poszczególnych pojazdów używanych przez Wojsko Polskie.

Spółka będzie także kontynuować działania badawczo-rozwojowe, aby urządzenia optoelektroniczne mogły tworzyć tzw. pojazdowy system sensorów, z którego pozyskiwane obrazy oraz informacje mogłyby być przetwarzane w czasie rzeczywistym przez pokładowy komputer pojazdu. Te kompetencje będą przydatne m.in. w projekcie polskiego czołgu nowej generacji. W 2019 PCO planuje również rozwój oferty głowic optoelektronicznych m.in. dla systemów obrony przeciwlotniczej, zdalnie sterowanych systemów wieżowych (ZSSW) i NPBWP Borsuk oraz bezzałogowych statków latających. Spółka będzie także promować monokular noktowizyjny MU-3MS, będący rozwojową wersją monokulara MU-3M, charakteryzującą się jeszcze mniejszą masą oraz wielkością. Jest to odpowiedź na uwagi zgłaszane przez użytkowników sprzętu i ich potrzeby. Kontynuowane będą również prace nad wyposażeniem dla żołnierza przyszłości (40 lat PCO, 2016-04-28.

W dziedzinie polityki handlowej w 2019 otwiera się dla PCO możliwość dotarcia na nowe rynki Azji Południowo-Wschodniej. W ub.r. podpisany został list intencyjny z indonezyjskim koncernem PT Pindad. Daje on możliwość zastosowania systemu samoosłony pojazdu SSP-1 OBRA-3 w nowym indonezyjsko-tureckim czołgu, którego testy będą trwać w 2019 (Kaplan MT gotowy do produkcji, 2018-11-02). 

Na podstawie informacji PCO 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.