Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trening ochrony bazy Bagram

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 18 stycznia 2019

16 stycznia w Polskim Kontyngencie Wojskowym Afganistan przećwiczono scenariusz kompleksowego ataku na bazę, w której stacjonują polscy żołnierze.

Żołnierze PKW Afganistan podczas ćwiczenia obrony bazy / Zdjęcia: kpt. mar. Daniel Mazur, PKW Afganistan

Scenariusz ćwiczenia przewidywał całkowite zaskoczenie mieszkańców bazy. Nie wiedzieli o jakiej porze dnia i jaki sygnał alarmowy zostanie ogłoszony. Żołnierze PKW po ogłoszeniu alarmu, zgodnie z przydzielonymi rejonami odpowiedzialności, zajęli stanowiska na wieżach, przy bramach wjazdowych oraz schronach na terenie PMC BAF (Polish Military Compound Bagram Airfield).

Prowadzący trening komendant ochrony bazy, mjr Paweł Chołody, przewidział kilka epizodów sprawdzających żołnierzy na wypadek realnego zagrożenia. Jednym z nich był wariant Mascal (Mass Casualty), w którym zostały przećwiczone procedury zabezpieczania miejsca zdarzenia i organizacja pomocy medycznej, przenoszenie i ewakuacja poszkodowanych, a także udzielanie pierwszej pomocy medycznej rannym.

Trening miał na celu sprawdzenie fizycznego i technicznego zabezpieczania ochrony bazy przed atakiem, oraz sprawdzenie praktycznego działania żołnierzy w odpowiedzi na zaistniałą sytuację.

Pod koniec grudnia żołnierze IX zmiany PKW Afganistan rozpoczęli wykonywanie zadań w rejonie misji (Przekazanie dowodzenia i ćwiczenia PKW Afganistan, 2018-12-17). Kontyngent sformowany jest przez 20. Brygadę Zmechanizowaną z Bartoszyc i inne jednostki wojskowe.

Na podstawie informacji kpt. mar. Daniela Mazura, PKW Afganistan
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.