Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powstał batalion uzbrojony w T-34

Historia, Wojska lądowe, 20 stycznia 2019

W 4. gwardyjskiej Kantemirowskiej dywizji pancernej sformowano batalion uzbrojony w 30 czołgów T-34 pozyskanych przez Rosję od Laosu. Poinformował o tym dowódca dywizji, płk Władimir Zawadskij. Batalion stacjonuje w podmoskiewskim Nowo-Fominsku.

Uroczyste przyjęcie czołgów T-34 w miejscowości Murom w obwodzie włodzimierskim. Jadąc z Laosu pojazdy przebyły 9 tys. km. Z Muromu czołgi pojechały do podmoskiewskiego Nowo-Fominska, gdzie będą stacjonować / Zdjęcie: tsargrad.tv

Czołgi T-34 przetransportowano z Laosu do Władywostoku w FR 9 stycznia (T-34 z Laosu dla FR, 2019-01-09). Dzisiaj zaś poinformowano, że przewieziono je koleją do obwodu moskiewskiego. Żołnierze, którzy je obsługują, mają przygotowywać się do udziału w Paradzie Zwycięstwa w maju 2019. Czołgi będą też uczestniczyć w programach telewizyjnych i filmach historycznych.

Czołgi pozyskane z Laosu, mimo że mają około 70 lat, są całkowicie sprawne. Jeszcze niedawno były używane przez tamtejszą armię. Nieoficjalnie wiadomo, że zostały przekazane FR nieodpłatnie, w ramach rozliczeń dostaw nowego sprzętu pancernego, w tym czołgów T-72. Warunki przekazania omawiał rok temu w Laosie minister obrony FR Siergiej Szojgu.

Czołgi T-34 były najbardziej masowo produkowanymi w historii. W latach 1940-1946 powstało ich 58 tysięcy. Obecnie pozostało ich – szczególnie sprawnych – niewiele.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.