Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francja pozwie Rumunię za korwety?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 stycznia 2019

Rząd Francji rozważa zaskarżenia do sądu rumuńskich władz w związku z decyzją o zawieszeniu postępowania na zakup czterech nowych korwet rakietowych.

Naval Group miała okazać się najkorzystniejszym oferentem w przetargu na nowe korwety rakietowe dla marynarki wojennej Rumunii. Dość niespodziewanie rząd w Bukareszcie miał podjąć decyzję o zawieszeniu przetargu do czasu wyjaśnienia rzekomych niejasności prawnych. Paryż nie wierzy jednak w argumentację Rumunów, oskarżając ich o łamanie prawa i próbę nieuczciwego przyznania kontraktu na okręty faworyzowanej grupie Damen z Holandii / Zdjęcie: Naval Group

Władze Francji nie zgadzają się z decyzją rządu w Bukareszcie o zawieszeniu postępowania na nowe okręty (Rumunia zawiesza program okrętowy, 2019-01-16). W ocenie Paryża oferta złożona przez rodzimą Naval Group, która proponowała Rumunom zakup lokalnie budowanych korwet proj. Gowind 2500, jest niezgodna z prawem (Korwety Gowind 2500 dla Rumunii?, 2018-05-21). Zwłaszcza, że według doniesień medialnych francuski producent miał przedstawić najtańszą ofertę w wysokości ok. 1,2 mld euro (5,1 mld zł), pozostawiając w pokonanym polu innych konkurentów, holenderską grupę Damen z ofertę o wartości 1,25 mld euro (5,3 mld zł) i włoską Fincantieri (1,34 mld euro, tj. 5,7 mld zł).

Według Bukaresztu za decyzją o zawieszeniu postępowania na nowe okręty stały rzekome nieprawidłowości wykryte w procesie przetargowym i niejasne regulacje prawne. W związku z tym rumuńskie władze miały zdecydować się na wstrzymanie konkursu do czasu wyjaśnienia wszystkich kwestii spornych.

W taką argumentację zdają się nie wierzyć Francuzi. W ich ocenie decyzja o zawieszeniu postępowania przetargowego została podjęta po tym, gdy okazało się, że najkorzystniejszą ofertę złożyła francuska Naval Group, a nie holenderska Damen. W ocenie Paryża niektórzy wpływowi przedstawiciele rumuńskich władz mają sprzyjać producentowi z Holandii i próbować doprowadzić do przyznania mu kontraktu na nowe okręty, w ramach otwartego przetargu lub zamówienia bez konkursu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.