Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kontrakt na Javeliny F

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 31 stycznia 2019

Spółka joint venture Raytheona i Lockheed Martina uzyskała zamówienie na 2100 przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin w wariancie FGM-148F, stanowiące wstępny etap produkcji masowej. Wcześniej producent zakończył próby pocisku, obejmujące m.in. 21 odpaleń.

Obecnie ppk Javelin znajdują się w wyposażeniu sił zbrojnych USA, Francji, Tajwanu, Jordanii, Kataru, Turcji, Litwy, Czech, Indonezji, Irlandii, Nowej Zelandii, Norwegii, Omanu, Ukrainy, Gruzji, Australii, Estonii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i W. Brytanii / Zdjęcie: US Army

Pocisk Javelin FGM-148F jest wyposażony w nową, wielozadaniową głowicę z ładunkiem kumulacyjnym najnowszej generacji, zdolną do niszczenia zarówno obecnych, jak i przyszłych celów opancerzonych. W jego konstrukcji zastosowano stalowy, odłamkowy korpus głowicy, co znacznie poprawia jego skuteczność w zwalczaniu siły żywej i lekko opancerzonych pojazdów. Pierwsze dostawy pocisków FGM-148F są planowane na początek 2020 i za zgodą rządu USA będą dostępne dla zagranicznych sojuszników. Nowe pociski zastąpią używane obecnie Javelin FGM-148E (Block I). 

Ponadto rząd USA przyznał Raytheonowi i Lockheed Martinowi finanse na prace nad rozwojem lekkiej wyrzutni  zintegrowanej z systemem kierowania, a także nad pociskiem w wariancie FGM-148G, który ma charakteryzować się znacznie lepszymi zdolnościami bojowymi przy jednoczesnym obniżeniu jego masy i ceny.   

Wprowadzony do służby w 1996 ppk Javelin może być odpalany z wyrzutni ręcznych, trójnogu lub pojazdów. Do chwili obecnej wyprodukowano ponad 45 tys. pocisków i 12 tys. wyrzutni. Jednostki amerykańskie i koalicyjne przeprowadziły z jego użyciem 5 tys. udanych akcji bojowych, w tym w Afganistanie i w Iraku. Obecnie ppk Javelin znajdują się w wyposażeniu sił zbrojnych USA, Francji, Tajwanu, Jordanii, Kataru, Turcji, Litwy, Czech, Indonezji, Irlandii, Nowej Zelandii, Norwegii, Omanu, Ukrainy, Gruzji, Australii, Estonii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i W. Brytanii (Zlecenie na Javeliny, 2018-09-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.