Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czeskie Gripeny już z Liteningami 4i

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 lutego 2019

Od końca stycznia 2019 czeskie lotnictwo wojskowe ćwiczy uderzenia przeciwko celon naziemnym z wykorzystaniem na myśliwcach Gripen zasobników celowniczych i podświetlania laserowego celu Litening 4i izraelskiej korporacji Rafael.

Czeskie Gripeny z Liteningami 4i zobaczymy najprawdopodobniej w akcji już późną jesienią 2019 podczas operacji lotniczych Baltic Air Policing z estońskiej bazy NATO w Amari pod Tallinem. Na razie wiadomo, że w akcjach przeciwko celom naziemnym specjalizować się ma specjalnie wydzielony klucz 211 eskadry lotnictwa taktycznego z wybranymi pilotami / Zdjęcie: Lotnictwo Wojskowe Republiki Czeskiej

Nasi sąsiedzi z południa wypożyczając od Szwedów 14 wielozadaniowych myśliwców Gripen JAS-39 C/D na 10 lat w okresie 2005-2015 zakładali pierwotnie ich wykorzystanie wyłącznie w misjach przeciwko celom latającym. Przedłużenie leasingu samolotów na następne 12 lat pozwoliło na swobodę decyzji w kwestii ich modernizacji i dalszego, jak najbardziej skutecznego tym razem w pełni wielozadaniowego użycia samolotów przez 211 eskadrę lotnictwa taktycznego bazującą w Czaslavi koło Kutnej Hory i Pardubic (Oprogramowanie MS20 dla czeskich Gripenów, 2018-04-12).

Na początku do uzbrojenia lotniczego czeskich Gripenów (na początku tylko działka i pociski AIM-9M Sidewinder) dodano rakiety AIM-120 C-5 AMRAAM. Po przedłużeniu leasingu przeprowadzono modernizację oprogramowania bojowego samolotów do standardu MS20 (koniec procesu - marzec 2018), co pozwoliło na rozpatrzenie możliwości instalacji już zintegrowanego przez Szwedów izraelskiego zasobnika celowniczo-podświetlającego Litening III dla prowadzenia bomb kierowanych wiązką lasera GBU-12 i GBU-16 Paveway II. W trakcie rozmów z ewentualnymi dostawcami Liteningów (Amerykanie, pośrednik z RFN i Izraelczycy) okazało się, że najlepsze warunki dostaw oferuje konstruktor i podstawowy producent – izraelska państwowa korporacja zbrojeniowa Rafael. Przy okazji okazało się, że Czesi mogą wybrać system celowniczy w jego najnowszej odsłonie, czyli Litening 4i.

Umowę na dostawę 4 zasobników dla bazy 211 eskadry w Czaslavi podpisano w Brnie 31 maja 2017. 2 pierwsze zasobniki dostarczono z Izraela w lipcu 2018 i od razu rozpoczęły się testy integracyjne. Liteningi 4i podwieszono na pylonach pod wlotami powietrza do silnika, które do tej pory nie były zupełnie wykorzystywane przez Czechów. 2 dalsze znalazły się w Czaslavi w końcu 2018. Baza 211 eskadry dysponuje też nowym szwedzkim symulatorem, umożliwiającym trening pilotów z wykorzystaniem oprogramowania bojowego MS20 i oczywiście możliwości operacyjnych Liteninga 4i. Obraz widziany okiem kamer zasobnika jest transmitowany na jeden z ciekłokrystalicznych wyświetlaczy w kabinie pilota.

Czesi do początku 2019 wyszkolili też 10 techników, wyspecjalizowanych w obsłudze 210-kg zasobnika. Kilku z nich uzyskało kwalifikacje instruktorów. Teraz czas na testy poligonowe, gdzie po raz pierwszy w historii czeskiego lotnictwa wojskowego ćwiczyć się będzie zwalczanie punktowych celów naziemnych za pomocą precyzyjnej amunicji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.