Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Certyfikacja III zmiany PKW Sophia

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 19 lutego 2019

W dn. 12-15 lutego Dowództwo Operacyjne RSZ przeprowadziło certyfikację trzeciej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sophia, który od lutego ub.r. wykonuje zadania mandatowe z bazy Sigonella na Sycylii.

W drugiej połowie 2017 dowódca Brygady lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymał zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sophia, który miał działać w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej EUNavfor Med. 12 lutego 2018 na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach uroczyście pożegnano I zmianę PKW EU Sophia, która przemieściła się do rejonu działań drogą lotniczą i kołową w okresie od 6 do 15 lutego / Zdjęcie: BLMW

Certyfikację przeprowadzono w ramach ćwiczenia, pk. Etna 19/1, którego istotą była ocena zdolności zmiany PKW do realizacji zadań mandatowych w ramach misji. Od tej chwili trzecia zmiana oczekuje w gotowości na przemieszczenie do bazy Sigonella, gdzie nastąpi przekazanie obowiązków w ramach PKW. Wtedy do kraju powróci obsada etatowa II zmiany, przebywająca na Sycylii od sierpnia 2018 (Zmiana warty na Sycylii, 2019-01-23).

Zespół lotniczy kontyngentu tworzą żołnierze 44. Bazy Lotnictwa Morskiego z Siemirowic. Ponadto w skład III zmiany PKW wchodzą żołnierze z m. in. dowództwa BLMW, 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, Centrum Operacji Morskich, 10. Brygady Logistycznej oraz 22 innych jednostek. Dowódcą III zmiany PKW jest kmdr por. pil. Cezary Zygmunt z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Podstawowym środkiem kontyngentu pozostaje samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Od stycznia br. z bazy w Sigonelli operuje patrolowiec o nr 1017, który uczestniczy w misji już po raz trzeci. W trakcie działań PKW dostrzeżono potrzebę doposażenia samolotów biorących udział w misji w dodatkowe systemy: łączności satelitarnej SATCOM, automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS oraz dodatkowe radiostacje dla nawigatorów. Modernizację, w trakcie rotacji Bryz do kraju, na podstawie umowy zawartej przez Inspektorat Wsparcia, przeprowadził producent samolotu PZL Mielec.

Na podstawie informacji BLMW 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.