Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Certyfikacja eFP BG Latvia

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 27 lutego 2019

26 lutego pododdziały wojsk sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej stacjonującej na Łotwie (BG Latvia) w ramach wzmocnionej, wysuniętej obecności NATO (eFP, enhanced Forward Presence) zakończyły udział w ćwiczeniu, pk. ICE 2019 (Integration Capstone Exercise).

Żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej stacjonującej na Łotwie podczas ćwiczenia certyfikującego ICE 2019  / Zdjęcia: st. kpr. Maciej Domański, 15. GBZmech.

W trakcie ćwiczenia, które odbyło się na obiektach poligonowych bazy Adazi, odbyła się certyfikacja Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Republice Łotewskiej. Aktualnie zadania w ramach Wzmocnionej, Wysuniętej Obecności NATO na Łotwie wykonują żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej - stanowiący trzon IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa - których wspierają i zabezpieczają logistycy z 1. Brygady Logistycznej i innych jednostek oraz instytucji (Przekazanie dowodzenia PKW Łotwa, 2018-12-14).

Głównym celem ćwiczenia było sprawdzenie pododdziałów IV zmiany eFP (ang. Enhanced Forward Presence) do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem w ramach wysuniętej obecności wojsk NATO w Republice Łotewskiej. Zgrywano, m.in. systemy dowodzenia, prowadzenia walki i zabezpieczenia logistycznego pododdziałów.

W pierwszej fazie ćwiczenia żołnierze pododdziału logistycznego zrealizowali zadania związane z zabezpieczeniem działania kompanii czołgów w zapasy w trzech klasach (żywność, MPS, amunicja). Narodowy Element Wsparcia - w składzie pluton zabezpieczenia i pluton remontowy - przećwiczył stosowanie procedur, które realizowane są w strukturach międzynarodowej kompani logistycznej (Combat Service Support Company).

W kolejnej części ćwiczenia żołnierze PKW doskonalili działania w środowisku wojny hybrydowej, przemieszczenie w rejony wyjściowe, zgrywanie elementów dowodzenia, zarówno w obronie jak i natarciu oraz luzowanie. Polska kompania czołgów Huzar główny wysiłek szkoleniowy skoncentrowała na zgrywaniu procedur funkcjonowania w strukturach grupy bojowej, w skład której wchodzą żołnierze z Albanii, Czech, Hiszpanii, Kanady, Łotwy, Słowacji, Słowenii, Czarnogóry i Włoch. Pododdziały zostały sprawdzone pod kątem realizacji zadań zgodnie z wypracowanymi już procedurami operacyjnymi.

Na podstawie informacji kpt. Janusza Głębockiego, 15. GBZmech.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.