Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Certyfikacja eFP BG Latvia

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 27 lutego 2019

26 lutego pododdziały wojsk sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej stacjonującej na Łotwie (BG Latvia) w ramach wzmocnionej, wysuniętej obecności NATO (eFP, enhanced Forward Presence) zakończyły udział w ćwiczeniu, pk. ICE 2019 (Integration Capstone Exercise).

Żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej stacjonującej na Łotwie podczas ćwiczenia certyfikującego ICE 2019  / Zdjęcia: st. kpr. Maciej Domański, 15. GBZmech.

W trakcie ćwiczenia, które odbyło się na obiektach poligonowych bazy Adazi, odbyła się certyfikacja Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Republice Łotewskiej. Aktualnie zadania w ramach Wzmocnionej, Wysuniętej Obecności NATO na Łotwie wykonują żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej - stanowiący trzon IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa - których wspierają i zabezpieczają logistycy z 1. Brygady Logistycznej i innych jednostek oraz instytucji (Przekazanie dowodzenia PKW Łotwa, 2018-12-14).

Głównym celem ćwiczenia było sprawdzenie pododdziałów IV zmiany eFP (ang. Enhanced Forward Presence) do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem w ramach wysuniętej obecności wojsk NATO w Republice Łotewskiej. Zgrywano, m.in. systemy dowodzenia, prowadzenia walki i zabezpieczenia logistycznego pododdziałów.

W pierwszej fazie ćwiczenia żołnierze pododdziału logistycznego zrealizowali zadania związane z zabezpieczeniem działania kompanii czołgów w zapasy w trzech klasach (żywność, MPS, amunicja). Narodowy Element Wsparcia - w składzie pluton zabezpieczenia i pluton remontowy - przećwiczył stosowanie procedur, które realizowane są w strukturach międzynarodowej kompani logistycznej (Combat Service Support Company).

W kolejnej części ćwiczenia żołnierze PKW doskonalili działania w środowisku wojny hybrydowej, przemieszczenie w rejony wyjściowe, zgrywanie elementów dowodzenia, zarówno w obronie jak i natarciu oraz luzowanie. Polska kompania czołgów Huzar główny wysiłek szkoleniowy skoncentrowała na zgrywaniu procedur funkcjonowania w strukturach grupy bojowej, w skład której wchodzą żołnierze z Albanii, Czech, Hiszpanii, Kanady, Łotwy, Słowacji, Słowenii, Czarnogóry i Włoch. Pododdziały zostały sprawdzone pod kątem realizacji zadań zgodnie z wypracowanymi już procedurami operacyjnymi.

Na podstawie informacji kpt. Janusza Głębockiego, 15. GBZmech.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra