Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Najpotężniejsze państwa świata

Strategia i polityka, Publikacje, 05 marca 2019

Najsilniejsze na świecie kraje to te, które dominują w nagłówkach mediów, zajmują polityków i kształtują globalne wzorce gospodarcze. Ich polityka zagraniczna i budżety wojskowe są pilnie śledzone przez specjalistów. Kiedy zaś złożą obietnicę, przynajmniej część społeczności międzynarodowej ufa, że jej dotrzymają. Ranking takich właśnie państw w 2019 został stworzony przez BAV Group, część globalnej korporacji marketingowej VMLY & R i Wharton School z University of Pennsylvania. To część rankingu 2019 Best Countries  przygotowywanego z tymi partnerami przez US News.

W Rankingu mocy państw świata US News Polska zajęła dopiero 44. Miejsce. Przegrała z Kazachstanem, ale wyprzedziła Azerbejdżan / Ilustracja US News

Ranking siły opiera się na ankiecie, którą wypełniło ponad 20 000 osób z czterech kontynentów, dotyczącej kojarzenia 80 państw z określonymi atrybutami. Siła państwa jest średnią ważoną z ocen z pięciu atrybutów. Określają one uznanie za lidera, wielkość gospodarki, wpływy polityczne, siłę sojuszy międzynarodowych i wartość armii.

W porównaniu z 2018 w rankingu 2019 nie zmieniło się aż 9 pierwszych pozycji. Liderem pozostały Stany Zjednoczone (PKB – 19,4 bln USD, ludność – 325,7 mln). To kraj, który ma największą na świecie gospodarkę (nominalnie, bo faktycznie od 2014 liderem są Chiny) i największy budżet wojskowy. USA wydają też nieco ponad 35 mld USD na pomoc gospodarczą i prawie 15 mld USD na pomoc wojskową dla innych państw (głównie Izraela).

Drugie i trzecie miejsce w rankingu zajmują Rosja (PKB – 1,6 bln USD, ludność – 144,5 mln) i Chiny (PKB – 12,2 bln USD, ludność – 1,4 mld), a za nimi plasują się Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Japonia – kraje o dużych gospodarkach i znacznych wydatkach na pomoc międzynarodową. Miejsca ósme i dziewiąte zajmują Izrael i Arabia Saudyjska, wydające znaczny procent PKB na wydatki wojskowe. Do pierwszej dziesiątki awansowała Korea Południowa, zamieniając się miejscami z ZEA.

Polska znalazła się dopiero na 44. miejscu na 80 sklasyfikowanych państw. Wyprzedziły ją takie państwa jak Irak (19.), Pakistan (22.), Egipt (29.), Wietnam (32.), Białoruś (35.), Liban (36.), Ukraina (39.) i Kazachstan (43.). Za Polską znalazły się natomiast Azerbejdżan, Nigeria, Indonezja i Irlandia. Klasyfikację zamknęły Słowenia, Łotwa i Estonia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.