Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ILS na wojskowych lotniskach

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 05 marca 2019

Ministerstwo Obrony Narodowej modernizuje lotniska i podnosi ich potencjał wojskowy. Konsorcjum Thales wraz z spółką Telbud zainstaluje ILS (ang. Instrument Landing System) – radiowy system nawigacyjny, wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności. Dzięki niemu operacje na wojskowych lotniskach będą bezpieczniejsze i sprawniejsze.

Nowe ILS znajdą się na 10 wojskowych lotniskach w Polsce / Zdjęcie: Thales

Inwestor wojskowy (17. Terenowy Oddział Lotniskowy w Gdańsku) wybrał połączoną ofertę Telbudu (spółka ma świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego I stopnia oznaczone klauzulą NATO Secret i UE Secret) i Thalesa (który jest odpowiedzialny m.in. za instalowanie prawie 99% ILS używanych przez US Air Force).

Nowe ILS znajdą się na 10 wojskowych lotniskach (Łask, Poznań-Krzesiny, Mińsk Mazowiecki, Dęblin, Gdynia-Babie Doły, Cewice, Malbork, Świdwin, Mirosławiec i Powidz). Będą one wyposażone w radiową pomoc nawigacyjną, czyli DME (ang. Distance Measuring Equipment). Dzięki najnowszym urządzeniom Thalesa operacje lotnicze na w/w lotniskach będą bezpieczniejsze w warunkach ograniczonej widoczności. System umożliwi samolotom wojskowym precyzyjne lądowanie podczas złych warunków atmosferycznych. Polskie wojskowe lotniska dołączą do portów lotniczych, na których sojusznicze statki powietrzne będą mogły wykonywać operacje lotnicze przy zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa.

Przedmiot zamówienia obejmuje m.in. zaprojektowanie i wykonanie infrastruktury dla potrzeb ILS z DME wraz z wyposażeniem i kompletną instalacją. Prace modernizacyjne na wojskowych lotniskach mają trwać do 2022. Ponadto umowa obejmuje szkolenie personelu technicznego w zakresie obsługi, eksploatacji oraz napraw zainstalowanych urządzeń radionawigacyjnych i łączności. Thales przekaże niezbędną wiedzę do prowadzenia prac obsługowych.

Wybraliśmy Thalesa jako dostawcę systemów w realizowanym przez nas kontrakcie, gdyż ma olbrzymie doświadczenie w tym zakresie. Dostarczyli kilkaset ILS na świecie. Liczę, że będziemy nadal rozwijać tę współpracę w Polsce i poza granicami kraju – powiedział prezes spółki Telbud Tomasz Bujak.

Thales jest idealnym partnerem dla portów lotniczych. Jest w stanie dostarczyć niezbędne urządzenia, dzięki którym można bezpiecznie startować i lądować w najtrudniejszym warunkach atmosferycznych. Mamy również możliwości technologiczne do zabezpieczenia mniejszych lub polowych lotnisk. W ofercie dysponujemy mobilnym ILS, który nieraz sprawdził się podczas misji wojskowych – dodał Damian Wójcik, dyrektor ds. rozwoju biznesu Thales Polska.

Thales zainstalował już ponad 700 ILS na lotniskach cywilnych i wojskowych. Niezawodność systemów sprawdziła się wielokrotnie, w tym podczas najtrudniejszych warunków pogodowych. ILS Thalesa są certyfikowane do operacji lotniczych we wszystkich kategoriach (CAT I, II, III) i są kompatybilne z innymi urządzeniami takimi jak: DME, TACAN, czy systemy zdalnego sterowania.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.