Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nosiciele HAVA SOJ dotarły do Turcji

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 marca 2019

Turecki Savunma Sanayii Baskanligi (SSB, Dyrektoriat ds. przemysłu obronnego) poinformował, że do kraju dotarły dwa pierwsze odrzutowce klasy biznes Bombardier Global 6000, które zostaną przekształcone w samoloty HAVA SOJ. Po przylocie samoloty został skontrolowany przez przedstawicieli SSB, Türk Hava Kuvvetleri (THK, tureckich wojsk lotniczych), Bombardiera, TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş, ang. TAI – Turkish Aerospace Industries) i Aselsana.

Para Globali 6000, które zostaną przekształcone w HAVA SOJ / Zdjęcie: SSB

Wyposażone m.in. w nowoczesny radiolokator z anteną fazowaną, opracowany przez turecki przemysł, samoloty HAVA SOJ mają być używane do zadań walki elektronicznej i rozpoznania źródeł promieniowania dla potrzeb jednostek własnych i sojuszniczych. Modyfikacje struktury samolotów zostaną zrealizowane przez TUSAŞ, a Aselsan zajmie się opracowaniem ich wyposażenia na bazie lądowego systemu Kara SOJ i integracją.

Dostawy nowych samolotów walki elektronicznej dla THK rozpoczną się w 2023 i zakończą w 2027. Według niektórych źródeł HAVA SOJ są też oferowane Pakistanowi i Arabii Saudyjskiej (Tureckie samoloty walki elektronicznej , 2018-08-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.