Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Seul – kurs na zbrojeniową niezależność

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 marca 2019

Południowokoreańska agencja zamówień zbrojeniowych (DAPA) ogłosiła plan dalszego ograniczenia zależności własnego przemysłu obronnego i wytwarzanych przez niego produktów od dostaw z zagranicy w 2019.

Jednym z pierwszych statków powietrznych budowanych w Korei z celową eliminacją technologii amerykańskich był śmigłowiec wielozadaniowy KUH-1 Surion. W 2006 podpisano porozumienie z ówczesnym Eurocopterem o jego wspólnym rozwoju. Jednak 60 dostarczonych wojsku Surionów trapią defekty. Dostawy czasowo wstrzymano. Korea Aerospace Industries eksportuje 71% swojej produkcji za granicę, z czego 75 % do USA, zaś 25% na rynki krajów UE / Zdjęcie: KAI

Dyrektor generalny DAPA Seo Hyungjin oświadczył, że celem będzie rozwój własnej produkcji newralgicznych dla niektórych systemów uzbrojenia importowanych komponentów we własnych małych i średnich  przedsiębiorstwach. Tegorocznym celem DAPA jest uruchomienie produkcji aż 92 kluczowych podzespołów esencjonalnie niezbędnych dla sprawnego działania najważniejszych koreańskich systemów uzbrojenia. Tych, które do tej pory były przedmiotem zależności importowej. Celem strategicznym jest także możliwość zwiększenia eksportu, ponieważ jakiekolwiek negocjacje w przyszłości na ten temat nie będą wymagały zgód dostawców zagranicznych.

DAPA podała przykład takiej zależności. Do tej pory Koreańczycy z Południa uzależnieni byli od importu pierścieni ślizgowych do luf różnych systemów strzeleckich, małego i dużego kalibru. DAPA poinformowała, że w przeszłości były problemy z uzyskaniem pozwoleń eksportowych na systemy uzbrojenia wyposażone w zagraniczne lufowe pierścienie ślizgowe. Obecnie problem zmierza ku rozwiązaniu, dzięki rozsądnym inwestycjom i stopniowemu rozwojowi produkcji lufowych pierścieni ślizgowych w spółce Yeonhab.

Na szeroką skalę program: produkujemy u siebie własne, doskonalsze i lepsze odpowiedniki importowanych komponentów systemów uzbrojenia – wystartował w Republice Korei już w czerwcu 2018. Trudno nie zauważyć, że stało się to niejako w odpowiedzi na rozmowy północnokoreańsko-amerykańskie na najwyższym szczeblu. Nie można się więc dziwić, że w katalogu priorytetowych produktów, których zależność importowa od dostaw z USA jest oczywista DAPA wymienia samolot szkolenia zaawansowanego T-50, czy przyszły koreański wielozadaniowy samolot bojowy KF-X, a także budowany przez Korea Aerospace Industries przy współpracy Airbusa śmigłowiec wielozadaniowy KUH-1 Surion. W dalszej kolejności do uniezależnienia od importu są czołg podstawowy K2 budowany przez koncern Hyundai Rotem i różnego typu działa i pociski rakietowe (Wznowiono loty Surionów, 2018-12-27, Projekt wstępny KF-X, 2018-06-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.