Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nora-B52 M15 w brygadzie w Niszu

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 08 kwietnia 2019

Minister obrony Serbii Aleksandar Vulin poinformował o wprowadzeniu do linii najnowszego, rozwijanego własnymi siłami kraju, samobieżnego 52-kalibrowego zestawu artyleryjskiego na podwoziu ośmiokołowym – NORA-B52 M15.

Samobieżne zestawy artyleryjskie NORA-B-52 M15 znajdują się w wyposażeniu Mieszanej Brygady Artylerii Wojsk Lądowych Serbii w Niszu / Zdjęcie: Yugoimport

Systemy nowoczesnej artylerii kalibru 155 mm ze zautomatyzowanym układem podawania amunicji (NORA-B-52 M15 wykorzystuje zasobnik z 36 pociskami i ładunkami i może być obsługiwana zdalnie) rozwijane są od kilku dziesięcioleci w belgradzkim Wojnotechniczkim Inistitucie. A zestawy artyleryjskie produkuje przedsiębiorstwo Borbeni Slożeni Sistemi w mieście Welika Plana. Serbowie zadbali również o własną amunicję 155 mm różnego rodzaju o zasięgu kilkudziesięciu km. Produkują ją w zakładach Sloboda Czaczak w okręgu Morawica (w 2017 ich eksport sięgnął poziomu 150 mln euro). W 2018 zakłady zostały objęte 3-letnim rządowym planem modernizacji.

Najnowsze zestawy samobieżnej artylerii – NORA-B52 M15 na razie uzupełnią, a w przyszłości całkowicie zastąpią 122 mm armaty samobieżne 2S1 Goździk w Mieszanej Brygadzie Artylerii Wojsk Lądowych Serbii (Meszowita Artiljerijska Brigada Kopnena Wojska Srbije), stacjonującej w mieście Nisz na południowym wschodzie kraju, niedaleko granicy z Bułgarią.

O tym, jak skuteczna i niebezpieczna jest to broń miały świadczyć najnowsze ćwiczenia na poligonie Pasuljanske Livade koło miejscowości Czuprija, gdzie zademonstrowano efekt skoncentrowanej szybkiej nawały ogniowej 6 dział NORA-B-52 M15 z udziałem wozów uzupełniania amunicji Kamaz 43118 6X6.

Różne wcześniejsze warianty systemu artyleryjskiego NORA-B-52 są hitem eksportu specjalnego Serbii. W 2011 podpisano umowę na dostawę 18 zestawów NORA-B-52 dla Bangladeszu. Dostarczono je w 2013 z dodatkowym kontraktem na dalsze 12. Służą one w 11. Pułku Artylerii Samobieżnej tego kraju. Użytkownikiem Systemu NORA jest też Kenia – 30 plus 6 dalszych zamówionych, Mjanma – 36 zestawów, Cypr – 24 zestawy zamówione. W 2017 zestawy NORA demonstrowano Pakistanowi i Emiratom Arabskim. Najprawdopodobniej od początku 2019 przechodzą one w tym ostatnim kraju serię pustynnych testów poligonowych (Pokaz nowego serbskiego uzbrojenia , 2019-01-16).

Na podstawie informacji Igora Božinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.