Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polski symulator VR

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 12 kwietnia 2019

Specjaliści z  Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej skonstruowali symulator VR Syntia. Urządzenie przeznaczone jest do szkolenia pilotów wszystkich typów samolotów i śmigłowców oraz operatorów bezzałogowych statków latających.

Symulator VR Syntia / Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Edukacja pilota uzupełniana na symulatorze to konieczność w każdym szkoleniu lotniczym. Obecnie takie szkolenie odbywa się na symulatorach fizycznych, które są drogie, skomplikowane i dużych rozmiarów. Ponadto nie ma możliwości trenowania na nich lotów w ugrupowaniach bojowych czy np. walki powietrznej – mówi dr inż. Jarosław Zubrzycki z Instytutu Technologicznych Systemów Informacyjnych Politechniki Lubelskiej.

Na Politechnice Lubelskiej badania na symulatorach VR prowadzone są od dwóch lat. Doświadczenia w wykonywaniu lotów są bardzo duże, przekroczono już nalot 2500 h. W laboratorium VR mamy trzy symulatory VR zbudowane na modułach 3DOF. Lot na każdym symulatorze jest kontrolowany przez instruktora ze stanowiska instruktorskiego – mówi płk Zbigniew Lewartowicz, jeden z konstruktorów urządzenia.

Symulator dzięki możliwości zaprogramowania dużej ilości funkcji, zaawansowanej grafice, a przede wszystkim symulacji przeciążenia, jakie odczuwa pilot samolotu wojskowego i akrobacyjnego, zwiększy bezpieczeństwo i komfort wykonywania lotów. Na Syntii można wykonać badania przesiewowe, które określają podzielność uwagi, czas reakcji czy ruchy gałek ocznych. Badania takie mogą z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć kandydata jako przyszłego pilota – zwraca uwagę płk Lewartowicz.

Na podstawie informacji Politechniki Lubelskiej


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.