Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa Jak-18T pod Chabarowskiem

Wypadki, Lotnictwo cywilne, 27 kwietnia 2019

Dziś ok. 16:00 czasu lokalnego w pobliżu miejscowości Kalinka (dawna baza lotnicza pod Chabarowskiem) w Kraju Chabarowskim rozbił się samolot Jak-18T. Maszyna spadła na łąkę, rozbiła się i częściowo spłonęła. Dwie osoby, które leciały samolotem, zginęły na miejscu.

Wrak rozbitego dziś po południu pod Chabarowskiem samolotu Jak-18T / Zdjęcie: SKR (Śledczy Komitet Rosji)

Ofiary katastrofy to Siergiej Łankin – pilot i właściciel samolotu, oraz Władimir Lewszin – także doświadczony pilot – prezes Federacji lotnictwa sportowego Dalekiego Wschodu i szef lotniska Kalinka. Wykonywali lot w ramach przygotowań do pokazów Eskadra bohaterów, organizowanych na cześć sowieckich pilotów, którzy zginęli w walce z Niemcami w latach 1941-1939. Współorganizatorzy imprezy po ich śmierci odwołali pokazy.

Piloci, którzy zginęli w dzisiejszej katastrofie samolotu Jak-18T – Siergiej Łankin i Władimir Lewszin / Zdjęcie: facebook

Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Za najbardziej prawdopodobną uznaje się awarię silnika wkrótce po starcie. Nie wyklucza się jednak także błędu pilota.

Rozbity samolot to jednosilnikowy, czteromiejscowy dolnopłat szkolno-treningowy Jak-18T Tungus. Był własnością prywatną.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.