Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Arsenał atomowy USA

Strategia i polityka, Służby państwowe, Publikacje, 01 maja 2019

The Bulletin of the Atomic Scientists ogłosił raport, z którego wynika, że USA dysponują obecnie ok. 1750 głowicami atomowymi zainstalowanymi na nosicielach i 2050 w rezerwie. Kolejnych 2385 zostało ostatecznie wycofanych z uzbrojenia i oczekuje na demontaż (ma to nastąpić do 2030). Łącznie daje to 6185 głowic jądrowych w różnym stanie gotowości do użycia.

Najwięcej, bo 1300 głowic atomowych Amerykanie mają w gotowości bojowej na międzykontynentalnych rakietach balistycznych Minuteman III bazowania lądowego i Trident II D5 na okrętach podwodnych. 300 głowic stanowi uzbrojenie bombowców strategicznych bazujących w USA. 150 to uzbrojenie bomb taktycznych przechowywanych w Europie – Incirlik w Turcji (50), Aviano i Ghedi we Włoszech (40), Kleine Brogel w Belgii (20), Buchel w Niemczech (20) i Volkel w Holandii (20).

W połowie 2018 zostały zatwierdzone środki na budowę nowego kompleksu Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Nuklearnego (National Nuclear Security Administration, NNSA) Departamentu Energii USA, który ma zastąpić 25 starych i zniszczonych budynków znajdujących się w pobliżu bazy USAF Kirtland i Sandia National Laboratories. Budowa ma kosztować 174,7 mln USD i zakończyć się w 2022. Kompleks pomieści około 1200 pracowników federalnych i kontraktowych NNSA.

Ocenia się, że budynki używane obecnie przez NNSA nie spełniają wymogów sejsmicznych, mają wyjątkowo nieefektywne okna z pojedynczymi szybami oraz nieodpowiednie systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, wymagają też nowych dachów. Ich systemy dystrybucji wody i energii elektrycznej są przestarzałe, a system kanalizacyjny jest zawodny.

NNSA jest półautonomiczną agencją w amerykańskim Departamencie Energii, odpowiedzialną za najbardziej tajne przedsięwzięcia związane z bezpieczeństwem narodowym opartym na technologiach jądrowych. NNSA nadzoruje m.in. Sandia National Laboratories i Los Alamos National Laboratory / Rysunek: NNSA

W USA głowice atomowe przechowywane są 24 miejscach w 11 stanach. Najwięcej głowic Amerykanie przechowują w magazynach w Kirtland w stanie Nowy Meksyk (2485) oraz w bazach okrętów podwodnych Kitsap w stanie Waszyngton (1620) i Kings Bay w Georgii (1100). Utylizacja głowic wycofanych z uzbrojenia prowadzona jest w zakładach Pantex w Teksasie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.