Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dragon poleciał w kierunku MSK

Astronautyka, 05 maja 2019

4 maja o 2:48 czasu lokalnego (06:48 UTC) z Space Launch Complex 40 Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie w USA wystartowała rakieta nośna SpaceX z satelitą Dragon (misja CRS-17). Pierwszy stopień rakiety po zakończeniu pracy wylądował na platformie pływającej na Atlantyku. Satelita oddzielił się od drugiego stopnia po blisko 10 minutach i po otwarciu baterii słonecznych podąża w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS, ros. MKS). Z amerykańskim modułem Harmony ma się połączyć 6 maja. Ma to nastąpić z użyciem manipulatora Canadarm-2.

Pierwotnie planowano start Falcona 9 z Dragonem na 25 kwietnia. Jednak na MSK pojawiły się problemy techniczne, co opóźniło misję. Później Falcon 9 miał wystartować 3 maja, ale to także się nie udało. Start opóźniono z powodu problemów z zasilaniem platformy, na której miał wylądować pierwszy stopień rakiety.

Rakieta nośna Falcon 9 z satelitą transportowym Dragon startuje z Space Launch Complex 40 na przylądku Canaveral / Zdjęcie: NASA TV

Od 2012 w kierunku MSK wystartowało już 17 satelitów transportowych Dragon. Poprzedni start miał miejsce 5 grudnia 2018. W obecnej misji wykorzystano kapsułę użytą już w sierpniu 2017 (misja CRS-12). Z kolei rakieta nośna Falcon 9 została zbudowana od nowa i użyta po raz pierwszy.

Dragon przewozi ładunek o masie 2482 kg. W części hermetyzowanej umieszczono m.in. 726 kg urządzeń i materiałów do eksperymentów naukowych, 338 kg zaopatrzenia dla załogi i 453 kg sprzętu na potrzeby funkcjonowania stacji. W części niehermetyzowanej zamontowano m.in. platformę OCO-3 (Orbiting Carbon Observatory 3) z trzema spektrometrami do pomiarów gęstości i dystrybucji dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. Łącznie masa ładunku w części hermetyzowanej wynosi 1517 kg, a w niehermetyzowanej 965 kg.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.