Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-35B zderzył się z ptakiem

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, 13 maja 2019

Marine Corps Times ujawnił, że 7 maja 2019 doszło do zderzenia samolotu stealth F-35B z ptakiem. Wydarzenie miało miejsce w bazie USMC Iwakuni w Japonii. Myśliwiec należał do Marine Aircraft Group 12, 1st Marine Aircraft Wing, III Marine Expeditionary Force.


Gdy w USA dochodzi do zderzenia samolotu wojskowego z ptakiem, jego szczątki wysyłane są do Smithsonian Institution, gdzie jest on identyfikowany. Na zdjęciu – myszołów preriowy, który zderzył się z myśliwcem F-16 podczas lądowania 17 kwietnia 2019 w bazie Holloman / Zdjęcie: facebook – AirForceForum

Do zderzenia doszło podczas startu. Samolot zdołał bezpiecznie się zatrzymać, ale uległ poważnym uszkodzeniom. Wstępnie straty oceniono na ponad 2 mln USD, co oznacza, że był to incydent zaliczany do Class A.

US Marine Corps nie podał dalszych szczegółów incydentu. Obecnie jest on przedmiotem dochodzenia. Trwa pełna ocena szkód.

F-35B Lightning II z Marine Aircraft Group 12, 1 Marine Aircraft Wing, III Marine Expeditionary Force ląduje w MCAS Iwakuni / Zdjęcie: USMC – Lance Cpl. Joseph Abrego

Zderzenia z ptakami są dość częste w lotnictwie, także wojskowym. 17 kwietnia 2019 myśliwiec F-16 US Air Force z 49th Wing z Holloman Air Force Base w Nowym Meksyku zderzył się z myszołowem preriowym podczas rutynowego lądowania. Również wówczas nikomu nic się nie stało.

W lotnictwie cywilnym zderzeń z ptakami jest znacznie więcej. Tylko w 2018 w USA doszło do nich 14 661 razy. To blisko 40 zderzeń dziennie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.