Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bolsonaro tnie program Gripena NG

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 17 maja 2019

Generał Otavio Rego Barros – rzecznik prezydenta Brazylii – Jaira Bolsonaro zapowiedział, że władze kraju zamierzają zredukować o 44% przyjęty już poziom wydatków na siły zbrojne. Topór cięć dotknąć ma program Gripena NG.

Generał Otavio Rego Barros – odpowiada za komunikację społeczną ekipy prezydenta Jaira Bolsonaro / Zdjęcie: MO Brazylii 

Oznacza to, jak szacują analitycy Ameryki Łacińskiej, zablokowanie zaplanowanych wydatków obronnych w wysokości ok. 1,5 mld USD. Rego Barros oświadczył, że planowana redukcja nie zmieni priorytetów operacyjnych sił zbrojnych. Generał zadeklarował, że celem jest zrównoważenie budżetu państwa, który, jeśli zostanie uzdrowiony, blokada wydatków zbrojeniowych zostanie zdjęta.

W sumie rząd Bolsonaro zamierza obciąć różnego rodzaju zaplanowane wydatki publiczne o równowartości 7,6 mld USD. Cięcia w wydatkach na edukację powszechną i uniwersytety publiczne wywołały gwałtowne protesty brazylijskiej opozycji. Blokada wydatków obronnych dotknie przede wszystkim finansów programu wprowadzania do linii myśliwców Gripen NG (Postępy Gripena E, 2019-03-28).

Z preliminarza budżetowego o równowartości 328 mln USD na Gripeny NG w 2019 zniknąć ma 110 mln USD. Cięciami objęty ma zostać także plan modernizacji brazylijskiej floty, na który przewidziano w 2019 równowartość 600 mln USD. Zagrożone są finanse na nowe okręty podwodne i fregaty.

Na podstawie informacji Santiago Rivasa i Florencii Lucero Heguy    


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.