Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Historyczna misja nad Macedonią Północną

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 22 maja 2019

21 maja przeprowadzono historyczną operację lotniczą nad Republiką Macedonii Północnej – po raz pierwszy w historii samoloty Polemikí Aeroporía (greckich wojsk lotniczych) na próbę patrolowały przestrzeń powietrzną nad krajem, do tej pory ignorowanym i blokowanym przez Ateny w swoich aspiracjach członkowskich wobec NATO i Unii Europejskiej.

Historyczny patrol nad Republiką Macedonii Północnej wykonały greckie F-16C Block 52+ ze składu 110 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego / Zdjęcie: MO Grecji

Tego dnia, między 7.30 a 9:30, wielozadaniowe samoloty bojowe F-16C Block 52+ ze 110 Ptéryga Máchis Édra (skrzydła lotnictwa taktycznego), bazującego w Larissie, odbyły dwa próbne patrole nad Macedonią Północną. Ich celem było przetestowanie działania systemu kontroli ruchu lotniczego, w oczekiwaniu na oficjalne wstąpienie Republiki Macedonii Północnej do NATO, jako 30. sojusznika, czego należy się spodziewać w 2020.

Przypomnijmy, że zmiana nazwy kraju na kompromisową Republikę Macedonii Północnej odblokowała po wielu perturbacjach politycznych stosunki na linii Ateny – Skopje (Grecy uważali i uważają nadal, że ich słowiańscy sąsiedzi bezprawnie przydzielili sobie nazwę – Macedonia, w ich pojęciu zarezerwowaną dla starożytnej greckiej krainy). Uruchomiło to w 2018  i 2019 proces akcesyjny Macedonii Północnej w NATO, a w perspektywie także ewentualne członkostwo w Unii Europejskiej.

W kwietniu 2019 rządy w Atenach i Skopje przyjęły przełamujące lody porozumienie o współpracy wojskowej, którego częścią jest umowa o ochronie przestrzeni powietrznej Macedonii Północnej przez wojska lotnicze Grecji. Należy przypomnieć, że misje typu Air Policing – czyli dozorowanie nieba nad państwami, które już weszły do Sojuszu Atlantyckiego, a nie mają odpowiednich środków do ich realizacji, myśliwce Polemikí Aeroporía wykonują już regularnie nad Albanią i Czarnogórą (Współpraca Grecji z Macedonią Północną, 2019-04-04).

Na podstawie informacji Igora Bożinowskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.