Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prototyp Airbus Alpha Two

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 28 maja 2019

Airbus ujawnił prototyp bezzałogowej taksówki elektrycznej – Alpha Two, który powstał w ramach programu Vahana. W kabinie Alpha Two jest miejsce dla jednego pasażera. Ma on do dyspozycji jedynie fotel i mały ekran, na którym wyświetlane są dane o przebiegu lotu do wskazanego celu.

Prototyp Alpha Two jest napędzany ośmioma silnikami elektrycznymi ze śmigłami, umieszczonymi po cztery na dwóch płatach obracających się zależnie od fazy lotu / Zdjęcia: Airbus

Airbus rozpoczął program Vahana w 2016. Jego celem jest opracowanie bezzałogowego samolotu pionowego startu i lądowania z napędem elektrycznym. Samolot w docelowym kształcie ma powstać w przyszłym roku.

Pierwszym prototypem, który zbudowano w ramach programu Vahana, był Alpha One. Do tej pory wykonał on 50 lotów. Alpha One służy do testowania układu sterowania i systemu napędowego.

Alpha Two jest prototypem bardziej zbliżonym do wersji docelowej, z wyposażoną kabiną pasażera. Samolot ma długość 6,2 m, rozpiętość 5,7 m, a wysokość 2,8. Jego masa startowa wynosi 745 kg. Jest napędzany ośmioma silnikami elektrycznymi rozmieszczonymi na dwóch płatach obracających się zależnie od fazy lotu. Alpha Two jest wyposażony w LIDAR (laserowy system obrazowania otoczenia), kamery i radar, które pozwalają mu latać autonomicznie.

Wnętrze kabiny Alpha Two jest wyposażone minimalistycznie. Pasażer ma do dyspozycji fotel i niewielki ekran / Zdjęcie: Airbus

3 maja prototyp Alpha Two osiągnął prędkość 170 km/h. W wersji docelowej zasięg samolotu ma wynosić około 100 km. Powinno to wystarczyć do lotów nad miastem, na przykład z domu do miejsca pracy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.