Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Białoruski Uragan-M już w linii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 30 maja 2019

Wojska lądowe Białorusi otrzymały już pierwszą partię zmodernizowanych systemów rakietowo-artyleryjskich kalibru 220 mm, oznaczonych jako Uragan-M, które w swojej podstawowej starszej odmianie – 9P140 Uragan okazały się jedną z kluczowych rodzajów broni, decydujących o przebiegu zmagań na wschodzie Ukrainy.

Białoruski, zmodernizowany zestaw rakietowo-artyleryjski 9P140MB Uragan-M pokazany został po raz pierwszy publicznie na majowych targach MILEX-2019 w Mińsku. Jest już dostarczany białoruskiej armii, a także sprzedawany za granicę / Zdjęcie: RERU

Białorusini po raz pierwszy pokazali publicznie swojego Uragana-M, czyli 9P140MB, podczas majowej wystawy MILEX 2019 w Mińsku. Poinformowano jednocześnie, że uzyskano pierwsze zamówienia zagraniczne na zmodernizowane zestawy i zostały one już dostarczone klientom, a nawet wypróbowane z powodzeniem na realnym polu walki. Nie wymieniono jednak nazwy kraju-importera, ani nawet regionu świata (Białoruś jest znaczącym samodzielnym eksporterem broni i sprzętu wojskowego, z ponad miliardowym, liczonym w euro bilansem rocznych dostaw i corocznym 15% wzrostem). Nie jest wykluczone, że pierwsi nabywcy Uragana-M to kraje afrykańskie i Syria.

Odpowiedzialną za modernizację jest spółka WOŁAFTO, która zastąpiła dotychczasowe, typowe dla podstawowego Uragana podwozie kołowe 8x8 Ziła 135LM (napędzanego dwoma silnikami benzynowymi, które zużywały 130-150 litrów paliwa na 100 km) nowym trójosiowym podwoziem ciężarówki mińskiej - MAZ – 6317005. Nowe kompaktowe podwozie pozwala 16-prowadnicowej wyrzutni pocisków 220 mm znacznie szybciej poruszać się w terenie i na drogach, a tym samym umożliwia szybsze wyjście spod ewentualnego kontruderzenia, po oddaniu pełnej salwy. MAZ napędzany jest 330-konnym turbodieslem, pozwalając zmodernizowanej wyrzutni Uragan-M na osiągnięcie prędkości 85 km/h na drogach i zasięgu – 1350 km. Poprzednie benzynowe silniki i ciężkie podwozie pozwalało na osiągnięcie 65 km/h i zasięgu w granicach 570 km.

Białorusini podają, że z konwencjonalną amunicją rakietową Uragan-M oddaje w 8,8 s pełną sekwencyjną salwę pociskami kalibru 220 mm na odległość do 35 km, zaś w nowej konfiguracji 16 prowadnic załadować można do nowej salwy w 14 min. Masa nowego zestawu na nowej, kompaktowej platformie to 23 100 kg.


Drukuj Góra