Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Święto lotnictwa Macedonii Północnej

Lotnictwo wojskowe, 11 czerwca 2019

Vozduhoplovna Brigada na Armijata na Republice Severna Makedonija (Brygada Lotnictwa Armii Republiki Macedonii Północnej) obchodziła 27. rocznicę istnienia. Z tej okazji wczoraj, 10 czerwca, zorganizowano skromną uroczystość w bazie lotniczej Petrovec, położonej około 17 km na południowy-wschód od Skopje, co szczególnie ważne, pierwszą po zmianie nazwy kraju na Republikę Macedonii Północnej.

Parada z okazji 27. rocznicy powstania Brygady Lotnictwa Armii Republiki Macedonii Północnej / Zdjęcia: Igor Bożinowski

Podczas parady swoje umiejętności zaprezentowali na niebie piloci śmigłowców: pary uderzeniowych Mi-24W ze Skvadronu na borbeni helikopteri Nokjni Molnji i czterech transportowych Mi-8/17 ze Skvadronu na transportni helikopteri. Prowadzący klucza miał podwieszoną pod kadłubem ogromną flagę państwową.

Na wystawie statycznej pokazano śmigłowce UH-1H Huey (jeden z dwóch, które Grecja przekazała Macedonii w marcu 2001), Mi-24 i Mi-8MT oraz samolot Zlin 143L, a także będące w wyposażeniu Bataljonu za protivvozdusna odbrana Kobri (baonu OP Kobry) przeciwlotnicze zestawy rakietowe: przenośne 9K38 Igła i samobieżne 9K35 Strieła-10M.

W tym roku po raz pierwszy w historii w obchodach udział wziął zagraniczny statek powietrzny – śmigłowiec medyczny Sikorsky HH-60M Black Hawk z bazy Ramstein. Był to jeden z trzech wiropłatów tego typu, które wzięły udział w międzynarodowych ćwiczeniach Decisive Strike, na poligonie Krivolak, od 5 czerwca do 9 lipca.

Strategiczny Przegląd Obronny opublikowany przez rząd Macedonii Północnej w 2018 zakłada utrzymanie w eksploatacji dwóch Mi-24W do około 2025, Jednocześnie postulowane są inwestycje we flotę śmigłowców transportowych, które w przyszłości będą stanowić trzon Brygady Lotnictwa. Oczekuje się, że dwa Mi-8MT zostaną przywrócone do służby w 2020.

Ponadto, po przystąpieniu do NATO, planowanym w 2020, Macedonia Północna musiałaby również zainwestować w odmłodzenie floty śmigłowców oraz polepszenie zdolności do obserwacji i obrony powietrznej. Natomiast odpowiedzialność za obronę przestrzeni powietrznej należałaby do wojsk lotniczych Grecji (Historyczna misja nad Macedonią Północną, 2019-05-22).

Na podstawie informacji Igora Bożinowskiego
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra