Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Fundusze na bułgarskie F-16

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 11 lipca 2019

Bułgarska Rada Ministrów, podczas sesji 10 lipca, zatwierdziła cztery umowy obejmujące zakup 8 wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D Block 70/72 (6 jednomiejscowych i 2 dwumiejscowych) dla rodzimych Wojennowzdusznitych Sił (WWS, wojsk lotniczych).

/ Zdjęcie: Igor Bożinowski

Nowe samoloty mają kosztować bułgarskich podatników 1,256 mld USD, czyli 417 mln USD mniej niż przewidywano. Dodatkowo, z kwoty tej 60 mln USD pokryje Kongres USA. Według oficjalnej informacji bułgarskiego Ministerstwa Obrony Sofia otrzymała projekty porozumień 17 czerwca, po negocjacjach, które odbyły się w dn. 27-28 czerwca. Ostateczna umowa została podpisana 8 lipca.

Porozumienia zawarte przez Sofię i Waszyngton dotyczą dostaw samolotów i odpowiedniego wyposażenia, szkolenia personelu i uzbrojenia. Bułgarski minister obrony Krasimir Karakaczanow zapewnił, że obniżenie ceny zakupu nie spowoduje pogorszenia zdolności bojowych bułgarskich F-16. Jednocześnie jednak przyznał, że Bułgaria pozyska część sprzętu wojskowego wymienionego przez DSCA w mniejszych ilościach, lub w ramach odrębnych umów.

Minister gospodarki Emił Karanikołow ujawnił, że w ramach umowy bułgarski przemysł zajmie się przeglądami naprawczymi 25 elementów instalacji hydraulicznej podwozia i podstawową obsługą techniczną instalacji elektrycznej F-16 WWS. Ponadto Stany Zjednoczone wesprą Bułgarię w pracach nad rozwojem bezzałogowych statków latających.

W przyszłym tygodniu komisja obrony Zgromadzenia Narodowego będzie głosowała w sprawie akceptacji w/w umów. Następnie wszyscy członkowie bułgarskiego parlamentu zajmą stanowisko w tej kwestii. Rząd w Sofii chce jak najszybciej odebrać nowe samoloty, tak aby w komplecie weszły do wyposażenia WWS do 2023 (Zgoda na F-16 dla Bułgarii, 2019-06-04).

 Na podstawie informacji Igora Bożinowskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.