Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Awaria GNSS Galileo

Astronautyka, Strategia i polityka, 15 lipca 2019

12 lipca 2019 ok. 01:50 CEST (Central European Time) przestał prawidłowo działać europejski system pozycjonowania (GNSS) Galileo. Problemy z systemem rozpoczęły się kilka godzin wcześniej. Satelity Galileo przestały wysyłać informacje potrzebne do wyznaczania pozycji przez jego odbiorniki, w tym urządzenia samochodowe i lotnicze. Prawidłowo działa podsystem odbierający komunikaty ostrzegawcze o niebezpieczeństwie na potrzeby poszukiwań i ratownictwa.

Fragment listy Constellation Status z European GNSS Service Centre

Na oficjalnej liście 22 satelitów systemu Galileo ich sygnały uzyskały w większości status Not Usable (jeden pozostał Not Available, a dwa Testing). Użytkownicy systemu zostali poinformowani, że jego status operacyjny to Service Outage. To pierwsza tak poważna awaria w historii Galileo.

Według dostępnych informacji, awaria nie jest związana z samymi satelitami, a z infrastrukturą naziemną. Awaria uległo stanowisko Precise Timing Facility (PTF) znajdujące się we Włoszech. Jego zadaniem jest koordynacja czasu systemu względem czasu uniwersalnego (UTC). Względem niego sprawdzane i kalibrowane są wszystkie zegary w urządzeniach Galileo.

Specjaliści z European GNSS Agency (GSA) pracują nad rozwiązaniem problemu. Według dostępnych informacji, normalne funkcjonowanie Galileo, będzie możliwe najwcześniej od dzisiaj.

Do poprzedniej poważnej awarii systemu Galileo doszło w styczniu 2017. Wówczas przestały działać pokładowe zegary atomowe 9 z 18 satelitów. Pomimo awarii, satelity i system utrzymały jednak status operacyjny.

W czasie awarii Galileo urządzenia korzystające dotąd z tego systemu mogą funkcjonować uzyskując dane z amerykańskiego globalnego systemu pozycjonowania (GPS), z którym system europejski jest kompatybilny. Część z nich, w zależności od zainstalowanego układu nawigacji satelitarnej, może również łączyć się z siecią rosyjską (Glonass) i chińską (Beidou).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.