Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ukraina kupi polskie okręty?

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 22 lipca 2019

Ukraiński portal militarny (UMP) napisał, że Ukraina zamierza odkupić wycofane w grudniu 2013 z polskiej Marynarki Wojennej duże kutry (korwety) rakietowe ORP Metalowiec i ORP Rolnik proj. 1241RE Mołnia. Okręty te przez 5 lat cumowały w Porcie Wojennym na Oksywiu, a Agencja Mienia Wojskowego bezskutecznie próbowała je sprzedać (dwa wycofane wcześniej, w maju 2005, okręty tego projektu – Górnik i Hutnik – zostały zezłomowane). W sierpniu 2018 kupiło je przedsiębiorstwo z kapitałem wietnamskim – Mac Management Dang Minh Mac. W styczniu 2019 kutry przeholowano do Stoczni Remontowej Nauta. Okazało się wówczas, że od Wietnamczyków odkupiła je warszawska spółka Alfa.

Marynarze opuszczają ORP Rolnik, 3 grudnia 2013, 11:00, Port Wojenny w Gdyni / Zdjęcie: 3FO

Pierwotnie eks-Metalowcem i Rolnikiem miała być zainteresowana flota Wietnamu. Teraz zaś negocjuje ich odkupienie Ukraina. Według UMP, miałyby one kosztować Ukraińców równowartość 210 tys. USD (za tyle, czyli 800 tys. PLN, zostały odkupione od AMW).

Kwota podawana przez UMP to jedynie ułamek kosztów, które musieliby ponieść Ukraińcy, by doprowadzić polskie okręty do stanu nadającego się do służby. Wyremontować trzeba strukturę kutrów (Metalowiec co najmniej 4 razy podczas cumowania na Oksywiu przeciekał). Znacznie droższa będzie wymiana napędu i wyposażenia oraz uzbrojenia (z polskich jednostek już wcześniej zdemontowano pociski przeciwokrętowe, pozostawiając jedynie armaty AK-176 i AK-630). Trzeba będzie też opłacić transport jednostek na Morze Czarne (o własnych siłach raczej tam nie dopłyną).

Ukraiński portal donosi, że przedstawiciele potencjalnego klienta zapoznali się już ze stanem kutrów. Ukraińscy marynarze znają ten typ okrętu, bo po ZSRS niepodległa Ukraina odziedziczyła podobne jednostki – proj. 1241.1 Pridnieprowie i Kriemienczug, oraz proj. 1241.2 Chmielnickij i Użgorod. Kriemienczug i Użgorod zostały wycofane z linii w 2012 ze względu na fatalny stan techniczny, a Pridnieprowie i Chmielnickij Ukraińcy porzucili w Sewastopolu po zajęciu Krymu przez FR.

Podczas służby z ORP Metalowiec odpalono 30 kpr P-21 i P-22, zaś z ORP Rolnik 33 pociski obu typów. Ponadto z obu okrętów wystrzelono 50 tys. pocisków artyleryjskich. Podczas swojej służby ORP Metalowiec przebył 46,4 tys., a ORP Rolnik 50 tys. mil morskich.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.